The Guardian 'Dicle'deki cesetler'i yazdı

Bağdat yönetimi, bir IŞİD militanının Musul yakınlarında askerler tarafından uçuruma atıldığı görüntüler için soruşturma başlattı. The Guardian gazetesiyse, Musul'da zafer ilan edilmesi sonrası Dicle Nehri'nden çok sayıda ceset çıkarıldığını yazdı.

The Guardian 'Dicle'deki cesetler'i yazdı
Irak ordusunun Musul’da kontrolü IŞİD’den alıp zafer ilan etmesinin ardından derin bir insan hakları tartışması başlamış durumda. Irak askerlerinin bir IŞİD militanını uçurumdan yuvarlayıp ateş açtığı görüntüler için soruşturma başlatılırken, Dicle Nehri’nden de son dönemde kimliği tespit edilemeyen çok sayıda erkek cesedinin çıkarıldığı belirtiliyor. Bu cesetler konusunda hem IŞİD militanları, hem Irak ordusu suçlanıyor.


Irak askerlerinin Musul’da yakalanan IŞİD militanlarını dövdüğü, bir militanı Dicle Nehri’ne bakan bir uçurumdan atıp üzerine ateş ettikleri video sosyal medyada yayılmasının ardından insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekti. İnsan Hakları İzleme Örgütü videoyu kınayıp askerlere dokunulmazlık tanınmaması çağrısı yaptı. BM’den yapılan açıklamada da, “IŞİD’in suçları ne kadar dehşet verici olsa da, intikam alınmamalı” denildi.

Irak İçişleri Bakanlığı’ysa görüntüler hakkında soruşturma başlattı. Açıklamada, askerlerin ‘IŞİD militanlarını canlı ele geçirip sorgu ve yargılama için mahkemeye teslim etme konusunda çok açık talimatlar aldığı’ belirtildi.

‘DİCLE’DEN CESET AKIYOR’

The Guardian gazetesiyse bugün yayımladığı özel haberinde Dicle Nehri’nden ‘cesetlerin aktığını’ yazdı. Haberde, cesetlerin birçoğunda ellerin ve gözlerin bağlı olduğu, bazılarında uzuvların kesildiği belirtildi. Habere göre, Musul’daki savaşın kızışmasından bu yana cesetlerin sayısı her geçen gün arttı.

Kayyarra kenti yakınlarına vuran cesetlerin Musul’da kalan son IŞİD militanlarınca öldürülen siviller olduğunu söyleyenler olsa da, yaygın kanaat bu kişilerin Irak ordusu veya Şii Haşdi milisleri tarafından öldürülen IŞİD militanları olduğu yönünde. Zira cesetlerin bulunduğu bölge Irak güvenlik güçlerinin kontrolünde.

The Guardian’a Kayyara’da konuşan polis Walid Khaled son günlerdeki cesetler hakkında “Nereden geldiklerini bilmiyoruz. Kimlikleri tespit edilemiyor” dedi. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 16 Temmuz 2017, 22:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER