Trump, oyların yeniden sayılmak istenmesine tepki gösterdi

Donald Trump, Jill Stein ve Hillary Clinton'ın oyların yeniden sayılması çabalarına tepki gösterdi.

Trump, oyların yeniden sayılmak istenmesine tepki gösterdi
ABD'de 8 Kasım'da yapılan seçimlerde, Demokrat Partili aday Hillary Clinton'dan yaklaşık 2 milyon az oy almasına karşın, seçici kurul üyelerinin çoğunluğunu kazandığı için yeni başkan seçilen Donald Trump, Yeşil Parti adayı Jill Stein ve Hillary Clinton'un, bazı eyaletlerde oyların yeniden sayılmasını istemelerini "saçma bir dolap" şeklinde değerlendirdi.


Wisconsin eyaletinde oyların yeniden sayılması için başvuran Jill Stein'e, Hillary Clinton da katıldı. Clinton, Demokrat Partili avukatların da Wisconsin'de oyların yeniden sayılması işlemine gözlemci olarak katılacaklarını açıkladı. Stein, diğer iki kritik eyalet Michigan ve Pennsylvania'da da yeniden sayım başvurularını yapmak için gereken parayı topluyor. 7 milyon dolarlık hedefin 5.3 milyon dolarına ulaşılması sayesinde şimdiden, Wisconsin'in yanı sıra Pennsylvania'da da yeniden sayım yapılacağı öngörülüyor.

Anketlere göre, Demokrat Parti'ye kayıtlı seçmen sayısı üç eyalette de Hillary Clinton'ı önde göstermesine karşın, sandıktan çok az bir farkla Donald Trump'ın çıkmasını eleştiren Stein, oyların yeniden sayılması isteğinin gerekçesini, elektronik oylama cihazlarının hack'lenmiş olabileceğine dayandırıyor. Pennsylvania'da yeniden sayım başvurusu için son gün Pazartesi, Michigan'da ise Çarşamba. Michigan'da resmi sonuçlar da henüz ilan edilmiş değil, bu eyalette kazanan aday yapılan öngörüler sonucu medya tarafından ilan edilmişti. Yeniden oy sayım sonucu seçilmiş ABD başkanları için bugüne kadar hiç değişmedi. Seçici kurul üyelerinin çoğunluğunu kazanarak yeni başkan seçilen işadamı Donald Trump ise Stein ve Clinton'ın oyların yeniden sayılması girişimini "saçma bir dolap" olarak görüyor. Trump, "Sonucu kabullenin ve geleceğe bakalım" dedi. (DHA)

Güncelleme Tarihi: 28 Kasım 2016, 10:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER