Erdoğan: Sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımı kaldırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, başöğretmenlere ilave derece verileceğini, ayrıca maaşlarının 2 bin lira artırılacağını duyurdu. Erdoğan, sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımının da kaldırılacağını söyledi

Erdoğan: Sözleşmeli-kadrolu öğretmen ayrımı kaldırılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 20'nci Milli Eğitim Şurası'nda yaptığı açıklamada, öğretmenlere yönelik çeşitli vaatlerde bulundu. Asgari ücrete yönelik, " Bugüne kadar olmuş olanın çok çok fevkinde (üzerinde) bir artış olacak" olacak açıklamasının ardından öğretmenlere yönelik vaatler, erken seçim adımı olarak yorumlandı.

ÖĞRETMENLİK MESLEK KANUNU MECLİS'E SUNULACAK

Erdoğan'ın Şura'da yaptığı açıklama özetle şöyle:

"Öğretmenlerimizin özlük haklarını artırmayı, çalışma şartlarını iyileştirmeyi ihmal etmiyoruz. Çalışmaları tamamlanan Öğretmenlik Meslek Kanunu'nu kısa sürede Meclis'e sunacağız. Öğretmenlerimiz ilk kez meslek kanuna kavuşacaklar. Yeni mali, sosyal ve özlük hakları da sağlayacak.

UZMAN ÖĞRETMENE BİN, BAŞÖĞRETMENE 2 BİN LİRA ZAM YAPILACAK

10 yılını tamamlayan öğretmenlere 'uzman öğretmenlik' tanımını getiriyoruz. Böylece hem derece alacak, hem de maaşlarında bin lira artış olacak. Yüksek lisans yapmış öğretmenlerimiz sınavdan muaf tutulacaktır. 10 yılını tamamlayıp sınavdan başarıyla geçen uzman öğretmenler ise 'başöğretmen' olacaktır. Bu öğretmenlere de ilave derecek ve 2 bin lira ek vereceğiz. Doktora yapmış öğretmenler ise bu sınavdan muaf tutulacaktır. Lisans üstü eğitimler için de teşvikler vereceğiz.

EK GÖSTERGE 3600'E ÇIKIYOR

Ek göstergelerini de 3600'e çıkarıyoruz. Ayrıca sözleşmeli öğretmen ile kadrolu öğretmen ayrımını kaldırıyoruz. Mecburi hizmet hariç atamalar, özlük hakları, mazeret tayinleri başta olmak üzere sözleşmeli öğretmenlerimiz, kadrolu öğretmenlerimizle aynı haklara sahip olacaklar.

PROFESÖRLER GELSİNLER, OKULLARIMIZA MÜDÜR OLSUNLAR

İstiyorum ki orta öğretimde profesörlerimiz gelsinler okullarımıza müdür olsunlar. Bu çağrımı daha önce de yaptım bugün yine yapıyorum. Orta öğretime farklı bir zenginlik kazandıracaktır. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.