Selçuk: Eğitimde yaz tatili orta vadede 20 gün kısalabilir

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, şu anda öncelikleri olmamakla birlikte orta vadede eğitimde iş gününün 180 günden 200 güne çıkartılabileceğini söyledi. Yılmaz, sınavlara ilişkinse, "Meseleye sınav olarak bakmıyoruz. Sınav bir araçtır ama zaman içinde amaçlaşmış. Biz sınavı tekrar araç haline getirmek istiyoruz" yorumunda bulundu.

Selçuk: Eğitimde yaz tatili orta vadede 20 gün kısalabilir
 Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, eğitimde ‘sancısız’ bir değişim öngördüklerini söyledi. Türkiye’de sık sık değişiklikler yapıldığını ve bu durumun çocukların huzursuz olmasına yol açtığını anlatan Selçuk “İstiyoruz ki önümüzdeki üç yıl içerisinde neyin hangi aşamada olacağı belli olsun. Net bir yol haritası olsun ve insanlar huzursuz olmasın istiyoruz” dedi.

CNN TÜRK’te Hakan Çelik’in sunduğu Hafta Sonu programına konuk olan Selçuk, yaz tatili süresinin de kısaltılabileceğini söyledi. Selçuk’un konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

YAZ TATİLİ: Türkiye’nin yüzde 90’ı tarım toplumuyken yazın 3 aylık boşluğu bırakmışlar çünkü tarım yapılıyor. İş tersine dönmüş yüzde 80’i şehirleşmiş ama bu takvim yine aynı kalmış temel çıkmaz bu. Değişebilir. Şu anda 180 iş gününü hemen artırmak gibi bir derdimiz yok. Önce yapısal olarak bir iyileştirmeye gidelim. Ondan sonra orta vadede 180 iş günü, Avrupa’daki gibi 200 gün olabilir.

MERKEZİ SINAVLAR: Okullar arasındaki farkları azaltmamız lazım. Bu temel hedeflerimizden biri. Derslik ve öğretmen sayısı açısında çok büyük mesafeler alındı. Okullar arasındaki farklar azaldığında, merkezi sınava ihtiyaç ve bu şekilde öğrenci alan okulların sayısı da azalacak.

MESLEKİ EĞİTİM: Türkiye’de mesleki eğitim ile iktisadi hayat örtüşmüyor. Almanya’da bunun örtüşmesi sağlanmış. Biz de kırılma şimdi değil, 1970’lere kadar uzanıyor. Meslek liselerinin iş garantili olması için çalışılıyor. 4-5 sene üniversite eğitimi yerine, 5 sertifikaya tamamlayarak bir alanda çalışabiliyorsunuz. Özel sektör ve üniversitelerle birleşerek farklı sertifika programları olabilir. Öğrencilerin doğrudan doğruya iş başına geçmesi lazım . Sigorta primlerinin 9’uncu sınıftan itibaren ödenmesi düşünülüyor.

YABANCI DİLDE SİSTEMDE SIKINTI VAR: Sayın cumhurbaşkanımızın üzerinde durduğu konulardan biri de bu. Kısa sürede bir çözümümüz yok ama iki senede, üç senede varmak istediğimiz bir yer var. Yabancı dil meselesi sadece bir müfredat meselesi değil. Yabancı dil bir iletişim aracı. Bizim çocukları alsak Hollanda’ya Fransa’ya götürsek yabancı dil öğrenirler mi, öğrenirler. Çocuklarda sıkıntı yok demek. Sistemde bir sıkıntı var. Bundan sonraki aşamada bizim temel hedefimiz sistem üzerinde yeni bir yapı kurmak. Amacı değiştiriyoruz. Ülke ölçeğinde 4 yıl içinde bütün yabancı dil öğretmenlerinin belli bir standarda gelmesi konusunda bir proje var. Yöntemlerde de bir değişiklik söz konusu. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 22:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER