Turgut Özal ve İpek Üniversitesi'nin kurucu vakıflarına kayyum atandı

Ankara'daki Turgut Özal Üniversitesi ve İstanbul’daki İpek Üniversitesi’nin kurucu vakıflarına kayyum atandı.

Turgut Özal ve İpek Üniversitesi'nin kurucu vakıflarına kayyum atandı

Vakıflar Genel Müdürlüğünün açtığı davalarda mahkemeler, Turgut Özal Üniversitesi’nin kurucusu olduğu “Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı” ile İpek Üniversitesi’nin kurucusu olduğu “Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı”nın yöneticilerinin görevden uzaklaştırılarak, yerlerine kayyum atanmasına karar verdi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesine, “Koza İpek Eğitim Sağlık Hizmet Yardım Vakfı” üyeleri Cafer Tekin İpek, Melek İpek, Osman Zenginer, Pelin Zenginer ve Şaban Aksöyek’in görevden uzaklaştırılmaları ve vakfa kayyum atanması için dava açtı.

Mahkeme, yargılama sonucunda davayı kabul ederek, davalıların “tedbiren, geçici olarak görevden uzaklaştırılmalarına” ve vakfa “tedbiren” avukat Bilal Temel, Vakıflar Genel Müdürlüğü görevinde bulunan emekli memur Sebahadtin Aşlakçı ve mali müşavir Ahmet Özçelik’in “tüm yetkileri kullanmak üzere kayyum atanmasına” karar verdi.

Müfettiş raporu

Mahkemenin kararında, vergi müfettişince hazırlanan 17 Mayıs 2016 tarihli raporun incelendiği bildirildi ve rapordaki bilgiler özetlendi.

Buna göre raporda, vakıfça İpek Üniversitesi’ne Ocak 2016’da bağışlanan 18 gayrimenkulün, kısa süre sonra üniversite tarafından hızlı şekilde satılmaya başlandığı, gayrimenkullerin bağışlandığı dönemde Üniversite Mütevelli Heyeti Başkanı Cafer Tekin İpek’in, vakıf tüzel kişiliğinin yönetimiyle üniversiteyi tek elden idare ettiğinin sabit olduğu kaydedildi.

Kurucu vakıf ile üniversitenin karar organları ve yöneticilerinin aynı kişilerden müteşekkil olduğuna dikkat çekilen raporda, “gayrimenkul bağış ve satışlarının, gerçekte vakıf üzerinden mal kaçırma saikiyle hareket edildiğinin göstergesi olabileceğine ve satışların muvazaalı olabileceğini gösterebileceğine” yer verildi.

Raporda, vakıfça bağış yoluyla üniversiteye aktarılan gayrimenkullerin, hemen sonra üniversite tarafından, özen gösterilmeksizin satışa çıkarıldığı, gayrimenkulleri alan üçüncü şahısların da kısa sürede daha yüksek bedellerle gayrimenkulleri satılığa çıkardıklarının belirlendiği belirtildi.

Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfına ilişkin karar

Vakıflar Genel Müdürlüğünün, Ankara 4. Asliye Hukuk Mahkemesine “Turgut Özal Düşünce ve Hamle Vakfı” yöneticilerinin görevden uzaklaştırılmaları için açtığı davada da mahkeme talebi kabul ederek, vakfın yöneticileri Alper Gece, Bahadır Özsümbül, Şenol Kervanoğlu, Behçet Ünal, Yusuf Çatak, Nevzat Bakır ve Hasan Basri Aksoy’un “geçici olarak” görevden uzaklaştırılmalarına karar verdi.

Mahkeme, vakfa avukat Abdulkadir Özel, Ahmet Sıvacı ve mali müşavir Mücahit Altunok’un “kayyum” olarak atanmasını kararlaştırdı.

Mahkemenin kararında, davalı vakfın kurucusu olduğu ve kendisiyle doğrudan bağlantısı bulunan üniversite tarafından, amaç dışında ve düşük bedellerle birden fazla gayrimenkulün aynı gün içerisinde satıldığı, bunun üniversite ve dolayısıyla vakfın zararına olduğu, vakıf ve üniversite yöneticilerinin aynı kişilerden oluştuğu, tek elden kararlar alındığı ve uygulandığı kaydedildi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2016, 12:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER