Uludereli Dicle'nin büyük başarısı

Şırnak'ın Uludere İlçesi Cumhuriyet Ortaokulu öğrencisi 14 yaşındaki Dicle Altürk, TEOG sınavında 120 sorudan 119'una doğru cevap vererek büyük başarı sağladı.

Uludereli Dicle'nin büyük başarısı
Temel Eğitimden Orta Öğretime Geçiş (TEOG) sistemi kapsamında 26-27 Kasım ve 13-14 Aralık'ta yapılan ve 8'inci sınıflar 1'nci dönem ortak sınavların değerlendirme sonuçlarının açıklandı. Uludere İlçesi Cumhuriyet Ortaokulu'nda okuyan 8'inci sınıf öğrencisi Dicle Altürk, 120 sorudan 119'una doğru cevap verdi. Altürk'ün yanlış yaptığı Türkçe sorusunun ise mahkemelik olduğu belirtildi.

Uludere İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Halil Erek, Uludere ve Şırnak'ın olumsuz olaylarla yansıtıldığı bir dönemde gelen başarının kendisini çok mutlu ettiğini belirterek, "Bu Şırnak'ı yansıtan bir durum değildi. Bizim ilimiz ile ilgili arka planda duran madalyonun öteki yüzü ve önemli olan Şırnak halkının güzelliği ve misafirperverliği ve tüm değerlerini korumuş olmasıdır. Bu da birçok güzel değerlerinden biridir. Bu güzel değerlerinden birini bize yaşatan, bize bu gururu ve heyecanı tattırdığı için Dicle kardeşimize, okul müdürümüze, öğretmenlerimize ve ailesine çok teşekkür ediyorum" dedi. 

İlçedeki 24 okulda TEOG kursu açtıklarını belirten İbrahim Halil Erek, "100 öğretmenimize TEOG görevi verdik. Bu da öğrencilerimizin başarısını arttırmış bulunmaktadır. Kurslar Milli Eğitim Bakanlığı projesiyle desteklenmektedir" diye konuştu.

Ailesinin 3 çocuğundan en büyüğü olduğunu söyleyen başarılı öğrenci Dicle Altürk de "Babam servis şoförü, annem ev hanımı. Her şey istemekle bitiyor. Öncelikle kendime bir hedef koydum. Bunu gerçekten çok istiyordum. O yüzden ellimden geldiğince çalıştım. Sağ olsunlar öğretmenlerim de çok yardımcı oldular ve destek çıktılar. Tekrarlar yaptım, derslerime çalıştım, bu şekilde başarıyı elde ettim" dedi. / dha
Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER