Hatip Dicle, Cizrelilere Öcalan'ın mesajını iletti

DTK Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Cizre’de, Öcalan’ın mesajlarını iletti. Dicle, Öcalan’ın, ‘gençlerin aldığı kararları pratiğe koymalarını’ istediğini aktardı.

Hatip Dicle, Cizrelilere Öcalan'ın mesajını iletti

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanları Hatip Dicle ve Selma Irmak, Şırnak’ın Cizre ilçesinde 27 Aralık’ta başlayarak süregelen olayların ardından PKK lideri Abdullah Öcalan’ın mesajını iletmek üzere Cizre’ye geldi. Dicle burada yaptığı konuşmada Öcalan’ın, gençlerin aldığı kararları pratikte uygulanmasını istediğini aktardı.

DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle, Cizre’ye gelmekte geç kaldıklarını ve bunun özeleştirisini verdiklerini ancak Öcalan’ın değerlendirmelerini almadan gelmek istemediklerini söyledi.

Dicle’nin konuşmalarından satır başları şöyle:

‘Kürdistan coğrafyanı parçaladılar’

“Biz, hiç kimsenin topraklarında gözü olmayan bir halkız. Bu mücadele, bin yıllardır bu topraklarda yaşayan Kürt halkına 100 yıl önce biçilen ölüm kefenlerini yırtmak içindir. Biz de herkes gibi kendi topraklarımızda özgür haklarımızla yaşamak istiyoruz. Bütün halklara da kardeş gözüyle baktık, ama 100 yıl önce 1. Dünya Savaşı başlarken o zamanın hegamonik güçleri başımıza öyle bir çorap ördüler ki, bir halkı statüsüz 4 parçaya böldüler Kürdistan coğrafyasını parçaladılar.

“Aradan geçen 100 yılda Kürt halkı bu zülüm ve haksızlığı kabul etmedi. Şeyh Said’lerden başlayan Seyid Rıza ile devam eden bu direniş geleneği ile sonuçta PKK hareketi, bugün dünyanın bütün özgürlük arzularını barındıran bir duruma ulaştı.”

‘Geldiğiniz noktaya kendi gücümüzle geldik’

“Bugün geldiğimiz noktaya kendi gücümüzle, Kürt halkının gücüyle geldik. Kürtler olarak haklarımızın peşindeyiz ve bu ülkede birlikte yaşanılacaksa kardeş Türk halkı hangi haklara sahipse, biz de o haklara sahip olmak istiyoruz.

“Bu ülkenin zenginlikleri Edirne’den Hakkari’ye, Ardahan’dan Muğla’ya kadar hepimize yetecek topraklardır. Biz Türk halkı ile gerçek bir kardeşleşmeye varmak istiyoruz. Bunun gereği de kardeşliktir. Kardeşler arasında fark güdülürse, nasıl bir ailede huzur olmazsa, bu ülkede de halklar etnisiteler, inançlar aynı haklara sahip değilse, birinde binlerce okul varsa ve birine de bir okul bile layık görmüyorsan orada kardeşlik, barış, huzur olmaz.

‘Türkiye’de barışın hakim olmasını istemediler’

“Hiç kimseden ne lütfü ihsan ne bağış istemiyoruz. Dedelerimizin babalarımızın gömülü olduğu bu topraklarda sadece özgürce yaşamak istiyoruz.

“Türkiye’de barışın hakim olmasını istemediler. İşte Sayın Öcalan bunun için diyor ki, eğer 20-30 daha ötesinin tarih bilinci olmaz ise bugün oynanılan oyunlar ve ne yapılmak istenildiği bilinmez. Erbakan’ın başına da aynı şeyi getirdiler, yine Ecevit ‘Amerika niye Öcalan’ı bize teslim etti hala anlamış değilim’ diyordu. 99 yılında bu hegamon güçler, ülkeyi büyük savaşın içine sokmaya planı içindeydiler. Ama Sayın Öcalan bunun önüne geçti.

‘Çözümü engellemek isteyenlere karşı uyanık olun’

“Özellikle bu dönemde çok çok dikkatli olmak zorundayız. Son yaptığımız görüşme de Sakine’lerin ikinci yıl dönümüydü. O günün anısına şöyle bir değerlendirme yaptı; ‘Çok zor bir durumdu, benim yerimde hangi PKK yöneticisi olsaydı savaş kararı alacaktı. Ama ben arkadaşların ezik bakışları arasında bu kararı devam ettirmek zorunda olduğumu biliyordum. Çünkü kim 99’da bu ülkede savaş çıkmasını istediyse Sakineleri katledenlerin de aynı kesim olduğu ortadadır.

“Özal’dan beri süren provokasyonun ve devlet içinde çözümü engellemek isteyenlerin önüne geçmek için çok uyanık ve dikkatli yaklaşmak gerekiyor.

‘İnsanları kimin katlettiğini ortaya çıkartın’

“Öcalan mutlaka bu süreci bir aşamaya getirmek gerektiği üzerinde önemle duruyor. 6-8 Kobani serhildanı sırasında caddelere tanklar, çıkarılmak istenen darbeye müdahale ettiklerini söylediğini hatırlatan Dicle, “Bu darbe ile gerçekten katliamlar yaşanacaktı. Onun için biz bu sürecin kadrini, kıymetini iyi biliyoruz Kürtler olarak. Ama sadece bizim iyi bilmemiz yetmiyor. Bakın Cizre halkı bundan tedirgindir, bunları dinledik. KCK operasyonları gibi binlerce gencin cezaevleri kapıları arkasına tıkılmasını istemiyoruz. Bunun için kaygımız var. Eğer bugün Cizre sokaklarında hendekler kazılmışsa, buna devletin, polisin KCK operasyonlarında takındığı tavrı neden oluyor. Bunun için önce dönüp kendi politikalarına bakmalıdırlar. Ama biz en azından bunu hatırlatmak zorundayız, bakın siz de söylüyorsunuz devlet olarak, polis, yargı içinde çok kurumda örgütlendiler diyorsunuz, o zaman bunları tespit edin, Cizre de kim ateş açtı, bu insanları kim katlettiğini ortaya çıkartın.”

Öcalan’nın mesajı

“Eğer çözüm sürecinin başarıya ulaşması isteniliyorsa, başta hükümet ve devlet yetkilileri olmak üzere herkesin elini taşın altına koyması gerek. Her şeyin Kürtlerden beklenmemesi gerekir. Öcalan Kürt gençlerinden daha önce yüzü kapalı eylem yapılmayacağı ve kepenk kapattırma eylemleri yapılmayacağı yönünde alınan kararları pratiğe koymasını istediğini aktardı.

“Biz ümit ediyoruz ki başkan Apo’nun etrafında kilitlenen, onun mesajına, onun yüreğine sahip çıkanlar olarak, örgütlülüğümüzü koruyarak onun bu mesajına sahip çıkmak gerekiyor. Biz hepimiz uyanık olmalıyız. Biz demokratik yollarla her şeyi halledebiliriz, evet barış zordur ama ben halkımızın politik ve bilinc duyarlılığına inanıyorum ki Kürtler arası bir çatışmaya halk olarak asla ve asla izin vermemeliyiz. Gençlik biliyorsunuz Başkan Apo’nun gözdeleridir. Biliyorsunuz toplumun iki kesimi olan gençler ve kadınlara çok önem veriyor. Tabi ki çocukları da unutmuyoruz, çocuklar Başkan Apo’nun küçük generalleridir. Başkan Apo diyor ki ‘milim dahil barış umudu varsa ben bu masadan kalkmayacağım. Bu görüşmeleri sürdüreceğim’ diyor. Ben inanıyorum ki Kürt halkı Başkan Apo’nun çevresinde, yanında, yüreğinde ve beynindedir ve her zaman onunladır. Selam olsun sizlere.” / İMC

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2015, 15:12
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER