YKS'de baraj puanı düştü: İşte yeni YKS baraj puanları

Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın Temel Yeterlilik Testi'nde baraj 140'a, Alan Yeterlilik Testi ve Yabancı Dil Testi'nde ise 170'e düşürüldü.

YKS'de baraj puanı düştü: İşte yeni YKS baraj puanları

Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından düzenlenen Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nda (YKS) baraj puanının düşürülmesi için Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından yapılan çalışmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kararını verdi.

Konuyla ilgili paylaşım yapan Erdoğan, "Yüksek Öğretim Kurulumuz, 2021 YKS tercih sürecinde merkezi ve ek yerleştirmeye ilave bir ek yerleştirme yapılmasını kararlaştırmıştır. Bu ilave ek yerleştirmede baraj puanı TYT’de 140, AYT ve YDT'de 170 olarak uygulanacaktır.

Yapılan bu önemli değişiklikle birlikte üniversite tercih sürecinin tüm kardeşlerimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Cumhur İttifakı olarak gençlerimizin yanında olmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Temel Yeterlilik Testi'nde (TYT) baraj puanı 150, Alan Yeterlilik Testinde (AYT) uygulanan baraj puanı ise 180 olarak uygulanıyordu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "TYT baraj puanının 140'a, AYT baraj puanının da 160'a çekilmesi teklif ve temennimizdir. Üniversiteye girmek için mücadele eden, ama salgın gibi mücbir ve zecri hallerden dolayı hedeflediği puanları elde edemeyen gençlerimize sahip çıkalım" demişti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER