Bakan Nebati'den 'enflasyon' yorumu: Düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati kasım ayı enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından sosyal medya hesabı üzerinden değerlendirmede bulundu.

Bakan Nebati'den 'enflasyon' yorumu: Düşüş trendine girmiş bulunuyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bugün açıklanan kasım ayı enflasyon verileri sosyal medya hesabından değerlendirdi. Nebati, "Düşüş trendine girmiş bulunuyoruz" ifadelerini kullandı.

Bakan Nebati sosyal medya hesabından yaptığı değerlendirmeler şu şekilde:

"Kasım ayında enflasyon hız keserek yüzde 84,39’a, yurtiçi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) de yıllık bazda yüzde 157,69’dan yüzde 136,02’ye gerilemiştir.

Daha önce de çeşitli mecralarda ifade ettiğimiz üzere, beklenmedik bir küresel gelişme olmadıkça enflasyonda zirveyi geride bırakarak düşüş trendine girmiş bulunuyoruz."

'KKM'NİN TL'DE SAĞLADIĞI DİK DURUŞ ETKİLİ OLDU'

"Bu gelişmede, uluslararası emtia fiyatlarının nispeten sakin seyri ile küresel koşullardaki bazı iyileşmeler etkili olduğu gibi Kur Korumalı Mevduat ve devreye aldığımız diğer pek çok önlemin Türk Liramızda sağladığı istikrarlı duruş kuşkusuz etkili olmuştur.

Önümüzdeki aydan itibaren etkisini gösterecek olan baz etkisiyle de enflasyondaki düşüş eğilimini, bu ay Yİ-ÜFE’de olduğu gibi, daha keskin hissetmeye başlayacağız.

Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, Türkiye Yüzyılı vizyonumuz çerçevesinde uyguladığımız politikalarla, enflasyonla mücadeleyi kararlılıkla sürdürürken, vatandaşlarımızın alım güçlerini de korumaya devam edeceğiz." 

Güncelleme Tarihi: 05 Aralık 2022, 12:04
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER