Bakan Nebati, KYK ödemelerinde sorunu kabul etti, yeni düzenleme yolda

Hazine Bakanı Nureddin Nebati, KYK geri ödemelerinde yaşanan sorunu kabul etti, yeni düzenleme için tarih verdi: Gecikme zammı olan gençlerimizin yılbaşındaki torba yasayı beklemelerini öneririm.

Bakan Nebati, KYK ödemelerinde sorunu kabul etti, yeni düzenleme yolda

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın milyonlarca öğrencinin Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borçlarının faizlerinin silindiğini açıklamasının ardından yasal düzenleme Meclis’ten ekim ayı sonunda geçti.

Aylar boyunca borçlarının güncellenmesini bekleyenler faiz zammının silindiğini fakat gecikme zammının borç olarak üzerlerinde durduğunu gördü.

HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan, binlerce öğrencinin mağdur olduğunu belirterek, “Cumhurbaşkanı ‘Yalnızca anapara ödenecek’ dedi ama gençlerimiz vergi dairelerine gittiğinde gecikme faizinin yerini gecikme zammının aldığını görüyor” ifadeleriyle konuyu Meclis’te gündeme getirdi.

‘BAKAN NEBATİ TORBA YASAYLA SORUNUN ÇÖZÜLECEĞİNİ SÖYLEDİ’

Konuyu gündeme getirmesinin ardından Gazete Duvar’a konuşan HDP’li Garo Paylan, mağduriyet yaşayan çok sayıda öğrenci olduğunu söyledi. İktidar kanadının nasıl bir adım atması gerektiği sorumuz üzerine HDP’li Paylan, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile konuya dair görüşme gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi:
“KYK ödemelerinde gecikme faizinin yerini gecikme zammı aldı ve pek çok genç mağdur durumda. Cumhurbaşkanının çok net, ‘Sadece anapara ödenecek’ diye beyanı var. Ama Meclis’in çıkardığı yasa bu beyanı es geçmiş. Yasanın alt metinlerinde gecikme zammı devam etmiş ve ciddi mağduriyetler var. Faizin çok küçük bir bölümü silinmiş durumda. Konuyu gündeme getirmemin ardından Bakanlık yetkilileri ve Bakan Nebati ile yaptığım görüşmede, ‘Bu meselenin yılbaşında gelecek torba yasayla çözüleceğini’ beyan ettiler.”

‘GECİKME ZAMMI OLAN GENÇLERİMİZİN YILBAŞINDAKİ TORBA YASAYI BEKLEMELERİNİ ÖNERİRİM’

Düzenleme hayata geçtiği andan itibaren ödeme yapanların olduğunu, bu tutarların iadesi için de düzenleme yapılması gerektiğini ifade eden HDP’li Paylan, “Gecikme zamlarını ödeyenlerin mağdur olmaması için mücadele edeceğiz ve yasal düzenleme yapılması gerekiyor. 1,5 milyona yakın gencin borçlarına kapatmaya devam ediyorlar. En azından gecikme zammı olan gençlerimizin yılbaşındaki torba yasayı beklemelerini öneririm. En azından faiz yükünden kurtulmuş olurlar” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER