Bakan Nebati: Yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere biz de operasyon çekeceğiz

"Yokluk yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere karşı biz de bakanlık olarak operasyon çekeceğiz" diyen Bakan Nebati, son 20 yılda kimsenin fiyat artışları karşısında ezdirilmediğini savundu.

Bakan Nebati: Yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere biz de operasyon çekeceğiz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ayçiçek yağı krizi tartışmalarına ilişkin olarak, stoklarda temmuz ayına kadar yetecek yağ olduğunu söyledi. Türkiye'nin bir tarım ülkesi olduğunu belirten Nebati, "Böylesi bir ülkede kuyruklar varmış gibi sanal, sonradan üretilmiş fotoğrafları üretenlerle bir iletişimimiz olacak" ifadesini kullandı.

Fiyat istikrarının sağlanmasının birinci önceliklerinden biri olduğunu anlatan Nebati, "Operasyon çekenlere karşı Hazine ve Maliye Bakanlığı olarak biz de operasyon çekeceğiz. Enflasyonla mücadele timimiz hareket halinde. Kimsenin oyun oynamasına izin vermeyiz. Elbette ki küresel arzdan kaynaklı sorunlar var" dedi.

VERGİ İNCELEMESİ BAŞLATILDIĞINI AÇIKLAMIŞTI

Nebati, Dünya gazetesine verdiği röportajda, spekülatif fiyat oluşumuna neden olunduğu ve stokçuluk yapıldığı iddialarıyla ilgili birçok sektöre yönelik stok ve vergi incelemesi başlatıldığını duyurmuştu.

'EN ÖNEMLİ SORUN ENFLASYON'

Halkbank Üreten Kadınlar Yarışması ödül töreninde enflasyona ve ekonomideki gelişmelere ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bakan Nebati, şunları söyledi:

"Dünyanın en önemli sorunu Türkiye başta olmak üzere enflasyon. Gelişmiş ülkelerde son 30-40 yılda görünmeyen enflasyon oranlarına ulaşıldı. Bu yükselişin ülkemize de yansıması kaçınılmaz. Son dönemde ise Ukrayna-Rusya arasındaki gerilime bağlı olarak enerjideki artış hızlanmıştır. Bugün emtia fiyatlarında, gıda fiyatlarında, petrolde her kalemde çok ciddi artışlar söz konusu. Halkımızın refahının korunması açısından değil, sürdürülebilir büyüme kapsamında önceliktir. Enflasyonla mücadele sabırlı olmayı gerektirir.

Tüm kurum ve kuruluşlarımızla tam uyum ve istişare içinde olduğumuzu belirtmek istiyorum. Fiyat İstikrar Komitesi'ni aktif şekilde kullanıyoruz. Gıdada KDV'yi yüzde 1'e indirdik. Elektrikte de KDV'yi yüzde 8'e indirdik. Tarımsal üretimi desteklemek için tarım desteklerini artırarak 29 milyar liraya çıkardık.

İHANETE VARAN DAVRANIŞLARI YAPANLARI BİLİYORUZ

20 Aralık öncesinde kur fiyatlarıyla ilgili manipülatif, spekülatif ve hatta ihanete varan davranışları yapanları biliyoruz. Dünkü yağla ilgili kuyruklar, yokmuş gibi hareket eden sevk eden yağ stoğu bitmiştir diye yönlendirenler bu ülkeye sadece ihanet ediyorlar.

KUYRUKLAR VARMİŞ GİBİ ÜRETİLMİŞ FOTOĞRAFLARI ÜRETENLERLE BİR İLETİŞİMİMİZ OLACAK

Stoklarımızda hiçbir şey yapmasak bile temmuz ayına yetecek kadar ayçiçek yağı var. Bunun altında kalırsınız. Türkiye bir savaş ülkesi değil, Türkiye bir tarım ülkesi. Böylesi bir ülkede kuyruklar varmış gibi sanal, sonradan üretilmiş fotoğrafları üretenlerle bir iletişimimiz olacak. Petrol fiyatlarının son yılların en yüksek noktasına geldiği, emtia fiyatlarının yükseldiği dönemde, ülkede sanki bir yokluk, yoksulluk varmış gibi operasyon çekenlere karşı bizim de bakanlık olarak net bir şekilde operasyon çekeceğimizi de herkes bilsin. Zorluklar paylaşılarak yan yana durarak çözülür. Son 20 yıldır bu ülkede hiç kimse fiyat artışları karşısında ezdirilmedi. Küresel bir zorluk. Dünyanın her ferdi bunu yaşıyor. Dünyanın hangi ülkesinde birileri kalkıp ihanet derecesinde piyasayla oynuyor diye sormak lazım. 20 yıldır kimse hayat pahalılığı karşısında ezdirilmedi, bundan sonra da ezdirilmeyecek, bunun için her şeyi yapacağız. Birlikten Bereket isimli projeyi harekete geçireceğiz. Bu ülkenin kadını erkeği hep beraber hareket edeceğiz. Birbirimize çelme takmayacağız. Biz dostu dost biliriz, yaren oluruz. Yeter ki bu ülke için çalışalım, alın teri dökelim. Ne mutlu bize ki bu ülkeye alın teri döküyoruz.

BUNU ŞU AN GİTTİĞİMİZ YERLER ÇOK İYİ BİLİYOR

Kimsenin oyun oynamasına izin vermeyiz. Bunu şu anda gittiğimiz yerler çok iyi biliyor. İzin vermeyiz. Küresel arzdan kaynaklanan problemler var. Timimiz net bir şekilde hareket halinde. Türkiye ekonomik modeli dünyaya örnek olacak. Kişi başı gelirimiz artacak. İhracat rekorları kırmaya devam edeceğiz.

Enflasyonla mücadele timimiz hareket halinde. Elbette ki küresel arzdan kaynaklı sorunlar var. Her türlü enstrümanı kullanmaya devam edeceğiz.

Kur korumalı hesapla dünyaya örnek olduk. Ciddi bir şekilde Döviz hesaplara girdi. Son günlerdeki sıkıntılara rağmen bu katılım devam ediyor.

Kamu ile iş yapan müteahhitlerimizin gecikmiş vergi borcuyla mahsuplaşmayı getirdik. Böylelikle vergi borcu ile girilemeyen ihalelere girilecek."  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER