Bakan Yanık: Aylık 850 ila 1250 lira verilecek, ilk ödemeler bu hafta

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Derya Yanık, ‘Anaokulu destek ödemesi’nin bu hafta hesaplara yatacağını duyurdu.

Bakan Yanık: Aylık 850 ila 1250 lira verilecek, ilk ödemeler bu hafta

Aile Ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, NTV'de soruları yanıtladı. Anaokulu desteğine yönelik de açıklamada bulunan Yanık, "İlk ödemeyi bu hafta yapacağız. Sadece vatandaşlarımızın çocuklarını okula kaydettirmeli yeterli. Biz çocuklarımız için ödemeleri, Milli Eğitim Bakanlığı'na yapacağız" ifadesini kullandı.

Yanık "Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız. Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla öğrencilerimizin IBAN'larına yatırılacak" dedi.

Bakan Yanık'ın açıklamalarından satırbaşları:

(Üniversite öğrencilerine yapılacak ulaşım desteğine ilişkin olarak) "Sosyal yardım alan ailelerin çocuklarını, lisans ve 25 yaş altı olanlara, ailelerinden uzak olan öğrencilerin gidiş-dönüş biletlerini biz karşılayacağız. Tek yön 500 liraya kadar ödeme yapacağız. Yılda iki kez olacak. Her bir öğrenciye yaklaşık 2 bin lira ödemesi olacak. Ödemeler, vakıflarımız aracılığıyla öğrencilerimizin IBAN'larına yatırılacak.

( 'Sosyal yardımlarda yaklaşımda yenilik var mı?' sorusuna cevap olarak) Kapsamı nasıl genişlettik. Normal şartlarda bordrolu çalışanları desteklenmesi mümkün değildi. Emeklilerin dul ve yetimlerini bu kapsama dahil ettik. Dolayısıyla kapsam da miktarlar da oldukça genişletildi. Ayrıca fatura ödeme destekleri de sağladık.

(Türkiye Aile Destek Programı’nda ödemeler ne kadar sürecek?' sorusuna ilişkin) Bu yardımların bir kısmı sürelidir, bir kısmı da süresizdir. Türkiye Aile Destek Programı birer yıllık dönemlerle program. Bir yılın sonunda duruma tekrar bakıp, kaldığımız yerden devam edeceğiz. Aylık 850 ila bin 205 lira arasında destek veriyoruz.'' 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER