CHP’den asgari ücret teklifi

CHP asgari ücretin 2019 yılında 2 bin 200 TL’ye çıkarılması, asgari ücretteki vergi yükünün kaldırılması ve komisyon yapısının yeniden düzenlenmesini öngören kanun teklifini TBMM Başkanlığına sundu.

CHP’den asgari ücret teklifi
CHP, 2019 yılı asgari ücret tespiti için yapılacak görüşmeler başlamadan önce TBMM Başkanlığı’na bir kanun teklifi sundu. Teklif, asgari ücretin 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere 2 bin 200 TL olmasını, bu ücretin TÜİK tarafından hazırlanarak yayımlanacak Ücretliler Geçinme Endeksi’ndeki artış oranları ile milli gelirdeki artış oranları doğrultusunda artırılmasını öngörüyor. Teklifle, asgari ücretin üzerindeki vergi yükünün de kaldırılması amaçlanıyor.

CHP grup başkanvekilleri Engin Altay, Özgür Özel ve Engin Özkoç ile Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba tarafından hazırlanarak TBMM Başkanlığı’na sunulan 27 maddelik teklif, günlük brüt asgari ücretin 1 Ocak 2019 itibariyle 87,05 TL olarak uygulanmasını öngörüyor.

KOMİSYON’UN YAPISI DEĞİŞSİN

Yaklaşık 8 milyon çalışanın geçimini sağlayan asgari ücretle ilgili teklifte, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’na Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı ya da görevlendireceği bir temsilcinin başkanlık yapması, komisyonda ise Çalışma Genel Müdürü veya yardımcısı, TÜİK Ekonomik İstatistikler Dairesi Başkanı veya yardımcısı, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nı temsilen birer görevli ile en çok üyeye sahip üç işçi konfederasyonu tarafından seçilecek birer temsilci, bünyesinde en çok işvereni bulunduran işveren kuruluşunun seçeceği üç temsilci ile YÖK tarafından farklı üniversitelerden görevlendirilecek üç öğretim üyesinin bulunması amaçlanıyor. Teklif, asgari ücreti işçiye ödemeyen veya eksik ödeyen işverene idari para cezası verilmesini de içeriyor.

VERGİ YÜKÜNÜN KALDIRILMASI AMAÇLANIYOR

Kanun teklifi ile işçi ve ailesinin asgari geçimini sağlayacak asgari ücretin 1 Ocak 2019 tarihinden geçerli olmak üzere net asgari ücretin aylık 2 bin 200 TL olması ve bu ücretin TÜİK tarafından hazırlanarak yayımlanacak Ücretliler Geçinme Endeksindeki artış oranları ile milli gelirdeki artış oranları doğrultusunda arttırılması öngörülüyor. Yine teklif ile çalışanın insan onuruna yaraşır bir yaşam sürdürebilmesini sağlayacak düzeyde ücret alması ilkesinden hareketle asgari ücret üzerindeki vergi yükünün de kaldırılması amaçlanıyor. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2018, 23:49
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER