EYT kredisinin detayları açıklandı

Kredi Garanti Fonu (KGF), Hazine destekli EYT kredilerine ilişkin ayrıntıları açıkladı. Toplam 50 milyar liralık kredinin, yalnızca EYT kapsamında emekli olacak personelin kıdem tazminatı için kullanılabileceği uyarısı yapıldı.

EYT kredisinin detayları açıklandı

Kredi Garanti Fonu (KGF), emeklilikte yaşa takılanlar (EYT) kredisine ilişkin internet sitesinden bilgilendirme açıklaması yayınladı. Paket kapsamında 50 milyar liralık kredi kredinin yalnızca EYT kapsamında emekli olacak personelin kıdem tazminatı için kullandırılacağı uyarısı yapıldı.
   
KOBİ’ler için kefalet üst limiti 10 milyon lira, kefalet oranı ise yüzde 75 olarak belirlendi. KOBİ dışındakiler içinse üst limit 20 milyon lira olurken, kefalet oranı yüzde 70 olarak duyuruldu. Kefaletle birlikte KOBİ’ler için 13.3 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 28.5 milyon liraya kadar kredi sağlanacak.
   
EYT Destek Paketi kapsamında kullandırılacak kredinin faiz, kâr payı oranı 24 aya kadar vadeli kredilerde Türk Lirası Gecelik Referans Faiz Oranı (TLREF) artı 200 baz puan olarak uygulanırken, 24 ay üzeri vadeli kredilerde faiz, kâr payı oranı TLREF artı 300 baz puan olacak. Söz konusu faiz oranları 1-10 çalışanın kıdem tazminatı ödemesinde kullandırılacak krediler için geçerli olacak. 11'inci çalışandan itibaren kullandırımlar için faiz/kâr payı oranı banka tarafından belirlenecek.
   
KGF, verdiği kefaletler karşılığında yararlanıcılardan her bir kefalet kullandırımı için bir defaya mahsus ve peşin olarak kefalet tutarının yüzde 0,5’i oranında kredi verenler aracılığıyla komisyon tahsil edecek. Yapılandırma durumunda yararlanıcılardan, kefalet bakiyesi üzerinden yüzde 0,5 oranında kredi verenler aracılığıyla peşin olarak komisyon tahsil edecek.
   
Kredi veren. verdiği kredi karşılığında yararlanıcılardan her bir kredi kullandırımı için bir defaya mahsus ve peşin olarak yalnızca kredi tutarının azami yüzde 1’i oranında komisyon tahsil edebilecek. Kredinin vadesinin 1 yıldan az olması halinde, azami oran üç aylık vadelere göre oranlanarak uygulanacak. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER