İlk Togg Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teslim edildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a ilk TOGG'lar teslim edildi. Erdoğan konuşmasının ardından direksiyona geçerek eşi Emine Erdoğan ile birlikte Beştepe'de aracı kullandı.

İlk Togg Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teslim edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde ilk TOGG T10X Teslimatı Programı’nda konuştu. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a verdikleri ilk sipariş olan Anadolu kırmızısı ve Gemlik mavisi TOGG T10X teslim edildi.

Plakası '34 EE 2071' olan otomobilin ruhsatı Emine Erdoğan adına tescillendi. Gemlik mavisi rengindeki ikinci T10X'in ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın makam aracı olacağı öğrenildi. Üretilen üçüncü TOGG, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'e yarın Bakü'de verilecek.

TOGG'un seri üretim bantlarından çıkan ilk otomobilinin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teslim edilmesi ile birlikte, yıl sonuna kadar kullanıcılara teslim edilecek 20 bin araç için de süreç başlamış oldu.

Törene, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, ortaklar adına TOGG Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hisarciklıoğlu, Tuncay Özilhan, Bülent Aksu, Fuat Tosyalı, Ahmet Nazif Zorlu, yine yönetim kurulu üyeleri olan Kamilhan Süleyman Yazıcı, Osman Yılmaz, Murat Yalçıntaş ile TOGG CEO’su Gürcan Karakaş katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şöyle:

İLK AKILLI CİHAZI BİZ TESLİM ALIYORUZ: Bugün milletimizin 60 yıllık hayalinin gerçeğe dönüşmesine tanıklık ediyoruz. 2019 yılında ilk siparişi biz vermiştik. Bugün de ilk akıllı cihazı biz teslim alıyoruz. Bu projeye iftira derecesine varan ithamlarda bulunuldu. Peki ne oldu? Tasarımı, fabrikası yapıldı, üretildi ve satışa çıktığı ilk gün TOGG sipariş rekorları kırdı. TOGG tüm testleri alnının akıyla vermiş özel bir otomobildir. TOGG, ülkemizin teknolojik gelişiminin, ekonomik kalkınmasının ve küresel itibarının sembolü olarak doğmuş, gelişmiş ve bugünkü seviyesine gelmiştir. İnşallah bugünden itibaren TOGG'u yollarda görmeye başlıyoruz. Yolun da bahtın da açık olsun diyorum TOGG, Rabbim tekerine taş değdirmesin diyorum.

TEBRİK EDİYORUM: Tüm testleri alnının akıyla vermiş. Elektrikli araç testinden tek seferde geçmiş bir otomobildir. Bu vesileyle tüm babayiğitleri ve projede emeği geçen herkesi bir kez daha tebrik ediyorum. Milletimizin göz bebeği olan TOGG’u da milletin evinden yollara uğurluyoruz.

BİZDEN TORPİL İSTEYENLER VAR: Devrim otomobilinden sonra bize de ‘Devrin Otomobili’ni üretmek nasip oldu. Sadece Türkiye yollarında değil, dünya yollarında da TOGG’umuzu izleyeceğiz. Süratse sürat, konforsa konfor. Ne ararsanız içerisinde var. Kırmızı bana ait değil Hanımefendi'ye ait. O seçti, plaka da onun. Aliyev’inkinin rengi Anadolu. Yarın teslim edilecek. Özbekistan’a da gidecek. Randevu alınıyor. Bizden torpil isteyenler var. Bizde torpil yok. Kamu bankaları teşvik açıklayabilir. Kamu bankalarının bu noktada kredi imkanları müsaittir. Konutlarda bunu nasıl yapıyorsak, otomobilde de bunu yapmak mümkündür. 

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2023, 15:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER