Kredi kartı yapılandırmasında faizler açıklandı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıkladığı kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çekenlere yönelik yapılandırmada faiz 24 aya kadar yüzde 1.10, 60 aya kadar yüzde 1.20 olacak.

Kredi kartı yapılandırmasında faizler açıklandı
Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda yeni düzenlemeler hakkında açıklamalar yaptı. Kredi kartı borcunu ödemekte güçlük çeken vatandaşlara mevcut borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için yeni bir imkan getiriliyor. Ziraat Bankası aracılığıyla ödeme güçlüğü yaşayan vatandaşların kredi kartı borçları tek bir çatı altında toplanacak. Borç hangi bankanın kredi kartına olursa olsun Ziraat Bankası’ndan alınacak bu krediyle kapatılacak. 24 ay ya da 60 ay vade ile aylık gelire göre yapılandırılan borç ödenecek.

SOSYAL YARDIM ALANA ELEKTRİK FATURASI DESTEĞİ

Erdoğan’ın açıkladığı bir diğer uygulama elektrik faturalarıyla ilgili oldu. Erdoğan, “Düzenli sosyal yardım alan ihtiyaç sahibi vatandaşların aylık 150 KiloWatt saate kadar elektrik tüketimlerini devlet olarak biz üstleniyoruz. Bu kapsamda yaklaşık 2,5 milyonun üzerindeki hanede her ay ortalama 80 liralık elektrik faturasını devlet karşılamış olacak” dedi.

22 MİLYAR LİRALIK ESNAF KREDİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan esnafa yönelik kredi desteği verileceğini de açıkladı. Erdoğan şunları kaydetti: “AK Parti iktidarları döneminde toplamda 1.8 milyon esnaf ve sanatkara 93,4 milyar lira kredi kullandırıldı. 2002 yılında esnafa uygulanan faiz oranı yüzde 45 iken bugün bu faiz oranı yüzde 5 seviyesine geriledi. Hazine destekli esnaf kredileri bakiyesi 2018’de 31,1 milyar liraya yükseldi. Esnafa destek 202 kat arttı. Halkbank esnaf ve sanatkarların işletme yatırım kredisi ihtiyaçlarını karşılamak üzere 2019 yılında yaklaşık 350 bin esnafa 22 milyar liralık kredi kullandıracak.”

SİGORTA PRİM DESTEĞİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 500 ve üzeri sigortalı çalıştıran iş yerleri için 3 puan olan sigorta prim desteğinin de, 5 puana çıkarıldığını da duyurdu. (DUVAR)

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2019, 15:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER