Merkez Bankası faizi 1 puan düşürdü, yeni indirim yok mesajı verdi

Merkez Bankası, politika faizini beklentiler doğrultusunda 100 baz puan (1 puan) indirerek, yüzde 14'e çekti. Karar metninde, önümüzdeki dönem için faiz indiriminin tamamlandığı mesajı verildi.

Merkez Bankası faizi 1 puan düşürdü, yeni indirim yok mesajı verdi

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), politika faizine ilişkin yılın son kararını açıkladı. Politika faizi yüzde 15'ten yüzde 14'e indirildi. Dolar 15.20'li seviyelerden 15.66'yı görerek, yeni bir rekor kırdı. Öte yandan karar metninde, faiz indirimi sürecinin önümüzdeki toplantılar için tamamlandığı mesajı şu cümleyle verildi: "Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir."

Merkez Bankası'nın karar metnindeki, enflasyondaki yükselişin geçici olduğu analizi ve yüzde 5'lik enflasyon hedefinde kararlı olunduğu vurgusu ise orta vadede hayali bir beklenti olarak değerlendiriliyor.

Merkez Bankası faiz indirimi sürecine eylül ayında başlamış, politika faizini yüzde 19'dan yüzde 18'e çekmişti. Ekim ve kasımdaki 3 puanlık indirimin ardından ise faiz yüzde 15 olarak belirlenmişt. TÜİK'in açıkladığı resmi enflasyon rakamıysa yüzde 21.

PİYASADAKİ BEKLENTİ DE 1 PUANLIK İNDİRİMDİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu toplantısına ilişkin AA Finans'ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin büyük çoğunluğu, politika faizinin 100 baz puan (1 puan) indirilerek yüzde 14'e çekileceğini tahmin ediyordu. Merkez Bankası, kasım ayındaki PPK toplantısında politika faizini 100 baz puan azaltarak yüzde 16'dan yüzde 15'e çekmişti.
Reuters'ın 13 kurumla yaptığı ankete göre de ekonomistler 1 puanlık indirim tahmininde bulunmuştu.

TOPLANTININ KARAR METNİ

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu'nun karar metni şöyle:

Salgında yeni varyantlar nedeniyle kapanma tedbirlerinin ve seyahat kısıtlamalarının yeniden başlaması, küresel iktisadi faaliyet üzerindeki aşağı yönlü riskleri canlı tutmakta ve belirsizlikleri artırmaktadır. Küresel talepteki toparlanma, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, bazı sektörlerdeki arz kısıtları ve taşımacılık maliyetlerindeki artış uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının yükselmesine yol açmaktadır. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmekle birlikte, gelişmiş ülke merkez bankaları artan enerji fiyatları ve arz-talep uyumsuzluğuna bağlı olarak enflasyonda görülen yükselişin beklenenden uzun sürebileceğini değerlendirmektedir. Bu çerçevede, iktisadi faaliyet, işgücü piyasası ve enflasyon beklentilerinde ülkeler arasında farklılaşan görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası iletişimlerinde ayrışma gözlenmekle birlikte, merkez bankaları destekleyici parasal duruşlarını sürdürmekte, varlık alım programlarına devam etmektedir.

CARİ DENGE VURGUSU

Milli gelir verileri ve öncü göstergeler yurt içinde iktisadi faaliyetin, dış talebin de etkisiyle güçlü seyrettiğine işaret etmektedir. Aşılamanın toplumun geneline yayılması salgından olumsuz etkilenen hizmetler, turizm ve bağlantılı sektörlerin canlanmasına ve iktisadi faaliyetin daha dengeli bir bileşimle sürdürülmesine olanak tanımaktadır. İhracattaki artış eğiliminin güçlenmesiyle cari işlemler dengesinin 2022 yılında fazla vermesi öngörülmektedir. Cari işlemler dengesindeki iyileşme eğiliminin güçlenerek devam etmesi fiyat istikrarı hedefi için önem arz etmekte, bu bağlamda ticari ve bireysel krediler yakından takip edilmektedir.

FAİZ İNDİRİMİ TAMAMLANDI MESAJI

Enflasyonda kasım ayında gözlenen yükselişte; döviz kuru gelişmeleri, küresel gıda ve tarımsal emtia fiyatlarındaki artışlar ile tedarik süreçlerindeki aksaklıklar gibi arz yönlü unsurlar ve talep gelişmeleri etkili olmaktadır. Kurul, politika faizinin 100 baz puan indirilerek, arz yönlü ve para politikası etki alanı dışındaki arızi faktörlerin fiyat artışları üzerinde oluşturduğu geçici etkilerin ima ettiği alanın kullanımının tamamlanmasına karar vermiştir. Alınmış olan kararların birikimli etkileri 2022 yılının ilk çeyreğinde yakından takip edilecek ve bu dönemde fiyat istikrarının sürdürülebilir bir zeminde yeniden şekillenmesi amacıyla geniş kapsamlı politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülecektir.  

ENFLASYONDA YÜZDE 5 HEDEFİ

TCMB, fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü göstergeler oluşana ve orta vadeli yüzde 5 hedefine ulaşıncaya kadar elindeki tüm araçları kararlılıkla kullanmaya devam edecektir. Fiyatlar genel düzeyinde sağlanacak istikrar, ülke risk primlerindeki düşüş, ters para ikamesinin ve döviz rezervlerindeki artış eğiliminin sürmesi ve finansman maliyetlerinin kalıcı olarak gerilemesi yoluyla makroekonomik istikrarı ve finansal istikrarı olumlu etkileyecektir. Böylelikle, yatırım, üretim ve istihdam artışının sağlıklı ve sürdürülebilir bir şekilde devamı için uygun zemin oluşacaktır.

FED 3 FAİZ ARTIRIMI SİNYALİ VERDİ

Merkez Bankası faiz indirimine giderken, dünkü toplantısında faizi yüzde 0-0,25 aralığında sabit bırakan ABD Merkez Bankası (Fed), önümüzdeki yıl içinse 3 faiz artırımına işaret etmişti.  / DUVAR

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

404 Not Found

Not Found

The requested URL was not found on this server.

Additionally, a 404 Not Found error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.