Nebati: İkinci el konut kampanyası için bankalarla görüşüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, ikinci el konut kampanyası ile ilgili "Arkadaşlarımız kampanya için bankalarla görüşerek bir çalışma yapıyor" dedi.

Nebati: İkinci el konut kampanyası için bankalarla görüşüyoruz

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda soruları yanıtlıyor.

"İkinci el konut kampanyası olacak mı?" sorusunu yanıtlayan Nebati, "İkinci elle ilgili ilk başladığımızda ikinci ele vermeyelim dedik. Şimdi bakıyoruz ki, ikinci elle ilgili de bir talep var. Bu kampanyalar dışında bankalarla görüşerek ikinci elde bir çalışma yapıyor arkadaşlarımız. Bankalarımız kendi belirledikleri faizle ikinci el konut konusuna girebilir" ifadelerini kullandı.

Orta gelirlilere yönelik kampanyaya ilişkin konuşan Bakan Nebati, pazartesi gelecek taleplere göre kredileri artırabileceklerini söyledi.

Rayiç bedelle ilgili çalışma hakkında konuşan Bakan Nebati, "Rayiç bedellerle gerçek değer arasında marj açıldı. Vatandaş niçin gerçek değeri yansıtmıyor, bunu çözmemiz lazım. Çünkü vergilerden dolayı. Vatandaşın memnuniyeti, bakanlığın iradesi ve aynı zamanda belediyelerin de gelirlerinin aynı seviyede devam etmesi konusunda ortaya konacak uzlaşmayla bu işin çözüleceğine inanıyoruz. Bu gerçek bir reformdur. Bunun gerçekleştirilmesi lazım" dedi.

'ENFLASYON HARİÇ GÖSTERGELERDE İYİLEŞME VAR'

Enflasyonla ilgili konuşan Bakan Nebati "2022'de dünyanın her ülkesinde enflasyon yükseldi. Türkiye'de enflasyon hariç, tüm makro ekonomik göstergelerde tam bir iyileşme var. Herkesten enflasyonla mücadelede elini taşın altına koymasını istiyorum. Giyim ve ayakkabı sektörü de indirimleri ocak ayına çekerek bize katkı sağlayabilir" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER