48 saat içinde Paris'e gidecek olan Hariri Beyrut'a geçerek istifa edecek

Emmanuel Macron, Saad Hariri'yi Fransa'ya davet etti. Macron bu çağrının bir sürgün daveti olmadığını vurguluyor.

48 saat içinde Paris'e gidecek olan Hariri Beyrut'a geçerek istifa edecek
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Suudi Arabistan’da bulunan Lübnan Başbakanı Saad Hariri ve ailesini Fransa’ya davet etti. Bu açıklamanın ardından Saad Hariri’ye yakın bir kaynak, Lübnan Başbakanı’nın 48 saat içinde Riyad’dan Paris’e gideceğini söyledi. Kaynak Hariri’nin Beyrut’a geçerek resmen istifa edeceğini belirtti.


Ancak Reuters’a konuşan Fransız kaynaklar Hariri’nin geliş tarihinin netlik kazanmadığını belirtti.

Macron Hariri ailesine yönelik davetin bir siyasi sürgün teklifi olmadığını söyledi. Fransız yetkililer, Hariri’nin birkaç gün içinde Paris’e gideceğini ifade ediyor.

Hariri, 4 Kasım’da Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’dayken suikast riskiyle karşı karşıya olduğunu söyleyerek istifa edeceğini açıklamıştı. Hariri o tarihten bu yana Lübnan’a dönüş yapmadı.

Lübnan hükümeti, Hariri’nin Suudi Arabistan yönetimi tarafından zorla ülkede tutulduğunu, Riyad yönetiminin Lübnan’ı siyasi anlamda zayıflatmaya çalıştığını söylüyor. Suudi Arabistan ise iddiaları reddederek Hariri’nin kendi özgür iradesiyle Riyad’da bulunduğunu savunuyor.

‘RİYAD HARİRİ’Yİ EV HAPSİNDE TUTUYOR’

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Lübnan’ın yeniden istikrar kazanmasını ümit ettiklerini ifade etti. Çarşamba günü bir açıklama yapan Lübnan Cumhurbaşkanı Micheel Aoun, Suudi Arabistan’ı Hariri’yi ev hapsinde tutmakla suçlamıştı. Ancak Hariri ardından yaptığı açıklamalarda Suudi Arabistan’da zorla tutulmadığını söylemiş ve “Kısa süre içerisinde Lübnan’a döneceğim” demişti.

Almanya ziyareti sırasında konuşan Macron, Hariri’nin birkaç günlüğüne Fransa’ya gideceğini söylemişti. Macron hem Hariri ile hem de Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Selman ile telefon görüşmeleri yapmıştı.

Hariri’nin Fransa’da siyasi sürgünde yaşamasına izin verip vermediği sorusu üzerine Macron, “Hayır, kesinlikle böyle bir şey yok. Lübnan’a istikrarın dönmesini ve siyasi tercihlerin kurumsal yapı içerisinde yapılmasını ümit ediyorum” dedi.

Macron’un açıklamaları öncesinde Fransa Dışişleri Bakanı Yves le Drian da Suudi Arabistan’a giderek temaslarda bulunmuştu. (BBC Türkçe)

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2017, 16:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER