ABD'den İsrail'e destek: Dayanışma içindeyiz

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: İsrail hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz. İsrailli ortaklarımızla yakın temastayız. ABD İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyor.

ABD'den İsrail'e destek: Dayanışma içindeyiz

ABD, Hamas'ın saldırıya geçmesinin ardından olağanüstü hal ilan eden İsrail'e destek geldi. 

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken "İsrail hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz. İsrailli ortaklarımızla yakın temastayız. ABD İsrail'in kendini savunma hakkını destekliyor." açıklaması yaptı. 

Blinken sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hamas’ın İsrail’e yönelik saldırılarını “dehşet verici” olarak niteledi. Blinken, “İsrail hükümeti ve halkıyla dayanışma içindeyiz ve bu saldırılarda hayatını kaybeden İsrailliler için başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.” ifadesini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Matthew Miller de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “ABD, İsrail'e yönelik korkunç saldırıları kınıyor. Terörün asla haklı bir gerekçesi olamaz. İsrailli ortaklarımızla yakın temas halinde kalacağız.” değerlendirmesini yaptı.

NETANYAHU, BİDEN'LA GÖRÜŞTÜ  

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden telefon görüşmesi yaptı. 

İsrail Başbakanlığından yapılan açıklamaya göre Netanyahu'yu telefonla arayan Biden, ABD'nin İsrail'in yanında yer aldığını ve Tel Aviv'in kendini savunma hakkını desteklediğini söyledi.

Netanyahu'nun da Biden'a koşulsuz desteği için teşekkür ederek, "İsrail'in sonunda kazanacağı uzun sürecek, güçlü bir harekatın şart olduğunu" dile getirdiği aktarıldı.

Netanyahu'nun ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte ile telefonda görüştüğü ve iki liderin de İsrail'e desteğini açıkladığı ifade edildi. 

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2023, 12:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER