ABD: IŞİD ile mücadelede Peşmerge ve YPG'ye güven duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Toner, Irak’ta Peşmergeler’in, Suriye’de de YPG’nin IŞİD ile mücadelede çok etkin olduklarını ve bu gruplara son derece güven duyduklarını söyledi.

ABD: IŞİD ile mücadelede Peşmerge ve YPG'ye güven duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Toner, Irak’ta Peşmergeler’in, Suriye’de de Halk Savunma Birlikleri’nin (YPG) Kürtlerin IŞİD ile mücadelede çok etkin olduklarını ve bu gruplara son derece güven duyduklarını belirtti.

Toner, Irak’ta IŞİD’in kontrolünde bulunan Felluce’yi almak için mücadele eden Peşmergeler’in, bu mücadele kapsamında, Irak hükümetinin ve ordusunun kontrolü altında yeteneklerini birçok kez kanıtladıklarını söyledi.

“YPG ile işbirliği devam ediyor”

Toner, Rakka’nın, IŞİD’in elinden alınması için Kürtlere nereye kadar güvendiklerine ilişkin bir soruya, “Kuzey Suriye’de, değişik gruplarla birlikte çalıştık. Burada, IŞİD’i ele geçirdiği yerlerden çıkarmayı başaran YPG ve diğer Kürt grupları ile ilgili daha önce de konuştuk. Bu işbirliği devam ediyor. Ayrıca sahada IŞİD’e karşı mücadele eden Suriyeli Araplara ve Türkmenlere yardımımız sürüyor” dedi.

“Bu güçler gerçekten etkili güçler”

Toner, bu sözlerinin ardından kendisine yöneltilen, “Bölgedeki en büyük müttefikiniz Türkiye’yi uzaklaştırmak pahasına da mı? Çünkü tüm değerlendirmeler bu gruplara yönelik” sorusuna da şu yanıtı verdi:

“Bu konuda çok konuştuk; tabii ki biz Türkiye ile yakın diyalog halindeyiz ve onların Suriye’nin Kuzeyindeki Kürt güçleri ile ilgili kaygılarını anlıyoruz. Oradaki Kürt güçlerine, özerklik ya da yarı özerklik arayışlarına girmemelerini açıklıkla söyledik, özgürleştirdikleri bölgeleri kendilerine tutmamaları gerektiğini, hangi sivil irade varsa onlara devretmeleri gerektiğini söyledik ki, yerlerinden edilen insanlar oralara geri dönebilsinler. Şu da bir gerçek ki, bu güçler gerçekten etkili güçler ve IŞİD’i ele geçirdiği yerlerden atmaya can atıyorlar.”

“İşbirliğini sürdürmek istiyoruz”

Toner, “Özerkliği tanımayacağınızı söylüyorsunuz ama uygulamada bir anlamda tanıdığınız söylenebilir. Örneğin Brett McGurk (IŞİD’e Karşı Küresel Koalisyon’da ABD Başkanlık Temsilcisi Yardımcısı ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı), Kobani’yi ziyaret etti ve Kürt özerk yönetimi liderleri ile görüştü. Şimdi de CENTCOM (ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı) komutanı Kobani’yi öteki Kürt şehirlerini ziyaret edip, özerk yönetim liderleri ile görüşüyor. Bu uygulama, bu yönetimin tanınması değil midir?” sorusuna ise şu yanıt verdi:

“Öyle olduğuna inanmıyorum. Öncelikle onların ihtiyaçlarının ne olduğunu, sahada ne tür zorluklarla karşılaştıkları, yakın görüşmeler aracılığıyla ilk elden öğreniyoruz. Bu bağlamda bu güçleri tanıyoruz ve işbirliğini sürdürmek istiyoruz. Ama bu, onların egemenliklerini ya da başka şeylerini tanımak anlamına gelmez.”

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2016, 11:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER