ABD'den dokunulmazlık açıklaması: Endişe duyuyoruz

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, Türkiye’deki milletvekili dokunulmazlığı yasasının Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından onaylanmasıyla ilgili olarak, “Bu değişiklik Türkiye genelinde ifade özgürlüğü üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olacak. Biz bundan çok endişe duyuyoruz” dedi.

ABD'den dokunulmazlık açıklaması: Endişe duyuyoruz

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, başkent Washington’da düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’deki milletvekili dokunulmazlığı yasasından ‘endişe’ duyduklarını belirtti.

Milletvekili dokunulmazlığı yasasının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylanmasıyla ilgili olarak sorulan bir soruya Toner şöyle cevap verdi:

“Demokratik toplumlarda ilk ilke, yasalar önünde eşitliktir ve yasalar kapsamında korunmalıdır. Biz siyasi konuşmalarda olmak üzere, ifade özgürlüğünün korunması gerektiğine inanıyoruz. Bu kural, ülkenin yurttaşları tarafından seçilmiş politikacılar için de geçerlidir ve onların konuşmalarını da içerir. Türk hükümetine konuyla ilgili kaygılarımızı ileteceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2016, 17:45
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER