AB'den Barzani'ye: Referandumu iptal et

AB, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'ne bağımsızlık referandumunu iptal etme çağrısı yaptı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, "Tek taraflı eylemler zarar verici ve bunlardan kaçınılmalı" dedi.

AB'den Barzani'ye: Referandumu iptal et
Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin 25 Eylül’de düzenlemeyi planladığı bağımsızlık referamdumuna günler kala gerilim tırmanırken, bir ‘iptal’ çağrısı da Brüksel’den geldi. Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, birliğin referandumun iptal edilmesi çağrısı yaptığını açıkladı.


Mogherini, “AB, her zaman Irak’ın birliği, bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünü desteklediğini hatırlatıyor. Teklif edilen referandum gibi tek taraflı eylemler zarar verici ve bunlardan kaçınılmalı”ifadelerini kullandı.

Mogherini, Erbil-Bağdat hattındaki sorunların Irak anayasası çerçevesinde, ‘yapıcı ve barışçıl diyalog’ yoluyla ve ortak kararla çözülmesinden yana olduklarını belirtti. AB yetkilisi, talep gelirse diyalog sürecine destek vereceklerini de ekledi.

Güncelleme Tarihi: 21 Eylül 2017, 17:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER