AB'nin Türkiye'ye ayırdığı 4.5 milyar euroluk fon tehlikede

İKV Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya'nın, AB'nin Türkiye'ye ayırdığı fonları kesmek için çabaladığını belirterek, "AB’nin katılım öncesi programlarıyla bize ayırdığı kaynak 4.5 milyar euro. Türkiye’ye ayrılan fon tehlikede" dedi.

AB'nin Türkiye'ye ayırdığı 4.5 milyar euroluk fon tehlikede
Gazeteci ve insan hakları savunucularına yönelik tutuklamaların ardından Türkiye ile Almanya arasında başgösteren kriz tırmanıyor. İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Almanya’nın AB’nin Türkiye’ye ayırdığı fonların kullanılmasına engel koymaya çalıştığını açıkladı.


Türkiye’de AB ilişkileri ile ilgili çalışmalar yürüten İKV Başkanı Zeytinoğlu, “AB’nin katılım öncesi programlarıyla bize ayırdığı kaynak 4.5 milyar euro. Bunun 190 – 200 milyonluk kısmını kullandık. Almanya kalanın kullanımında baskı istiyor. Türkiye’ye ayrılan fon tehlikede” dedi.

Geçen günlerde Almanya AB’ye Türkiye’ye yönelik ekonomik baskıyı artırma çağrısı yapmıştı.

Almanya, AB’den, Türkiye’ye üyelik müzakereleri çerçevesinde yapılan mali yardımın gerektiğinde tamamen kesilip kesilemeyeceğini araştırmasını da talep etmişti.

Ortaya çıkan çağrı belgesinde ayrıca “AB ile Türkiye arasında Gümrük Birliği’nin modernizasyonu için görüşmeler düzenlenmesinin güncel gelişmeler ışığında Türkiye’ye yanlış bir mesaj vereceğine” de dikkat çekildiği bilgisi verilmişti. Bu nedenle de AB ülkelerinin şu anda AB Komisyonu’na bu konuda vekalet vermekten uzak durması gerektiği uyarısının yapıldığı aktarılmıştı.
(Kaynak: Hürriyet)

Güncelleme Tarihi: 04 Ağustos 2017, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER