Angelina Jolie'den Ezidilere ziyaret

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Irak Kürdistanı’ndaki mülteci kamplarını ziyaret etti. Duhok’tan dünyaya seslenen Jolie sığınmacılar için yardım istedi.

Angelina Jolie'den Ezidilere ziyaret

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği İyi Niyet Elçisi Angelina Jolie, Irak Kürdistanı’nın Duhok kentinde ziyaret ettiği çadır kampında uluslararası kamuoyunun sığınmacılara yardım için daha fazla çaba göstermesini istedi.

Irak’a son gelişinden bu yana 2 milyon kişinin daha evsiz kaldığını ifade eden Jolie, Kürtdistan Bölgesinin, evlerini terk edenler için “bir sığınak” konumunda olduğunu söyledi.

Jolie’nin konuşmasından öne çıkan mesajlar şöyle:

“Değerlerimizi evimizden savunmanın zamanı değil” diyen Jolie, bunun bu kamplarda, Irakta, Suriye’de yıkılmış şehirlerde yapılması gerektiğini söyledi.

“Dünya halklarına yüksek sesle çağrıda bulunmak istiyorum. Bir kısmı Suriye’deki olaylardan kaçan bu insanlar, çok mağdur durumda. Suriye’deki olaylarda yaklaşık 13 milyon insan yerinden oldu. Aralarında hasta ve evsiz barksız olanlar var. Uluslararası kamuoyu bu insanlara yardım ulaştırmak için daha fazla çaba göstermelidir

“Bu durum daha kaç sene sürecek Bir yıl mı, iki yıl mı, üç yıl mı, yoksa daha fazla mı Dünya liderlerine ve devlet başkanlarına sesleniyorum: Bu sorunun çözümü için bir yol bulun. İnsanların içinde bulunduğu bu ağır şartlardan kurtulması için girişimlerde bulunun. Gördüğüm insanlar gerçekten çok mağdur ve büyük zorluklarla karşılaşmış. Bu böyle devam etmemeli.

“Daha önce kaçırılıp da kurtulan bir kadını kampta gördüm. Bu kadın hala çok korkuyordu. O kadar korkmuş ki bizimle konuşamıyordu. Kampta kalacak çadır bulamayan aileler gördüm. Ayrıca iki yıldır bu ağır kış şartlarında yaşayan aileler var. Eşi, kardeşi, oğlu, kızı IŞİD tarafından kaçırılan kadınlar gördüm. Ağır hastalıklara maruz insanlar gördüm. Teröristler tarafından köle gibi kullanılan kadınlar var. Bunlar gerçekten çok üzücü olaylar.”

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2015, 19:06
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER