Ankara'da konser ve tiyatrolara PCR testi zorunluluğu geldi

Ankara’da korona salgını önlemleri kapsamında yeni kararlar alındı. Buna göre aşı olmayanlar 6 Eylül’den itibaren konser, tiyatro ve sinema gibi toplu etkinliklere test sonucu olmadan giremeyecek.

Ankara'da konser ve tiyatrolara PCR testi zorunluluğu geldi

İçişleri Bakanlığı'nın genelgesinin ardından 6 Eylül itibariyle uygulamaya başlanacak toplu alanlara girişte PCR testi zorunluluğu ile ilgili il valilikleri kararlar almaya başladı.

Ankara İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu da korona virüsü salgınıyla mücadele kapsamında toplandı. Korona aşısına karşı tereddüt içerisinde olan kesimlerin kaygı ve tereddütlerini gidermeye yönelik bilgilendirme ve rehberlik faaliyetlerine ağırlık verilmesi kararı alındı.

Öte yandan 6 Eylül 2021 Pazartesi gününden itibaren aşı olmayan kişilerin konser, sinema ve tiyatro gibi toplu olarak bulunulan yerlere katılımında ve şehirler arası yolculuklarda negatif sonuçlu PCR testi zorunluluğu getirildi. Bu uygulamanın 18 yaş üzeri kişiler için uygulanması kararı alındı.

OKULLAR İÇİN DE KARARLAR ALINDI

Ankara İl Hıfzıssıhha Kurulu tarafından öğrencilerle bir araya gelmesi zorunlu olan aşı olmamış öğretmen ve okul çalışanlarından haftada iki kez PCR testi istenmesi uygulamasına dair de kararlar alındı. Kurulun aldığı kararlar şu şekilde:

- Öğretmenler, eğitim personeli, kantin çalışanları ve öğrenci servisi personelinin aşı süreçlerinin tamamlanmış olması önerilmekle birlikte başta öğretmenler olmak üzere eğitim personeli, kantin çalışanları ile öğrenci servislerinin şoför ve rehber personeli gibi öğrencilerle bir araya gelecek görevlilerin aşılı veya geçirilmiş hastalık durumunda (Covid-19 hastalığı sonrası bilimsel olarak bağışık kabul edilen süreye göre) olmamaları halin de; bu kişilerden haftada iki kez PCR testi ile taranmalarının istenilmesine ve sonuçların okul idaresi tarafından gerekli işlemler yapılmak üzere kayıt altında tutulmasına,
 

- PCR negatif test zorunluluğu istenilen alanlara (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) girmek isteyen ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobüs vb.) kullanacak olan kişilerin, aşılama süreçlerinin tamamlanmış veya hastalığı geçirmiş kişi durumunda olup olmadığının Hayat Eve Sığar (HES) uygulaması üzerinden kontrol edilerek PCR negatif test raporu almaları gerekip gerekmediğinin belirlenmesine,
 

- Aşı süreci tamamlanmayan veya hastalığı geçirmemiş kişilerden, belirli alanlara girişte (okul, sinema, tiyatro, konser vb.) ya da şehirler arası toplu taşıma araçlarını (uçak, tren, otobūs vb.) kullanma sırasında istenilecek PCR negatif test sonucunun 18 yaş ve üzeri vatandaşlarımız için uygulanmasına karar verilmiştir. (DUVAR)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER