Askere 'yargı zırhı' getiren tasarı Meclis’te

Askerlere soruşturma açılmasını izne bağlayan tasarı Meclis’e sunuldu.

Askere 'yargı zırhı' getiren tasarı Meclis’te

Operasyonlara katılan askerlere “hukuki koruma” öngören tasarı TBMM’ye sunuldu. Tasarı, askerlerin ‘terörle mücadele’den kaynaklanan silah kullanma yetkisini aşma, işkence, kötü muamele gibi konularda suçlanmaları halinde, Başbakan ve Milli Savunma Bakanı izni ile yargılanmasına imkan tanıyor; yani askerler için herhangi bir sivil yargılama söz konusu olmayacak.

Askerlere soruşturma açılmasını izne bağlayan tasarı Meclis’e sunuldu.

Eğer tasarı yasalaşırsa;

* Genelkurmay Başkanı ve kuvvet komutanlarının yargılanması Başbakanın iznine bağlanacak.

* Herhangi bir ilçedeki operasyonda görev yapan asker ya da kamu personelinin soruşturulması için kaymakam izni gerekecek.

* Türk Ceza Kanunu’nun hapis cezasının ertelenmesine ilişkin hükümleri, askeri suçlar için de uygulanacak.

* TSK, İçişleri Bakanlığı’nın teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla, bütün il merkezlerinde bütün unsurlarıyla düzenlenecek operasyonlara katılabilecek.

* İllerde TSK personelinin görevlendirilmesi halinde koordinasyon, işbirliği ve gözetimi valiler yerine getirecek. Komuta, sevk ve idare ise askeri birliklerin en kıdemli komutanında olacak.

* Komutanın yazılı emriyle konutlara girebilecek. Birlik komutanının kararı 24 saat içinde hakim onayına sunulacak. Bu konuda yapılabilecek olası bir suçlamadan dolayı soruşturma izni verilene kadar personelle ilgili yakalama, gözaltı ve tutuklama tedbirlerine başvurulamayacak.

* Askeri personelin işlediği iddia edilen suçlar “askeri suç” kapsamında sayılacak ve herhangi bir sivil yargılama söz konusu olmayacak.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 12:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER