Aydar: Başkanlık sistemi için anlaşmadık, verdiğimiz tek söz ateşkes

MED Nuçe televizyonunda konuşan KCK Yürütme Konseyi üyesi Zübeyir Aydar, “Ateşkes sözüne bağlıyız. Gerisi siyasi mücadeledir, müzakeredir. ‘Müzakere’ aynı zamanda ‘mücadele’ demektir. Biz ciddiyiz. Kimse başka yöne çekmesin” dedi.

Aydar: Başkanlık sistemi için anlaşmadık, verdiğimiz tek söz ateşkes

KCK Yürütme Konseyi Üyesi Zübeyir Aydar, MED Nuçe tv’ye katılarak müzakere sürecini değerlendirdi.

Aydar, Cizre başta olmak üzere bölgede yaşanan provokasyon olayları ile ilgileri olmadığını belirterek, “İçeriden veya dışarıdan tarafsız gözlemci heyeti olsa bunları aydınlatırdı” dedi.

Aydar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“2014 baharından sonra halk, onların yaptıklarını protesto etmek ve kaderine sahip çıkmak için bazı demokratik eylemlilikler yaptı.

“Biz, bu hareket bu işi sabote etmek isterse Cizre gibi bir yerde yapmayız. O kadar karakol ve benzeri şeyler var. Bu hareket söylediğine sadıktır, söylediğini yapan ve üstlenen bir harekettir. Yanlış ise, kabul eder. Mütavazıdir de kimseden ne utanır ne korkar.

“Tarafsız gözlemci heyet olsaydı Cizre’de olayları açığa çıkarabilirdi”

“Aylardır, yıllardır, başından itibaren söylüyoruz. Bu iş sadece iki taraflı gitmez. İster içeriden, ister dışarıdan tarafsız gözlemci gerekir. Bu olsa; Cizre’de kim ateşkesi bozuyor, kim ne yapıyor bunları gidip açıklayabilir, hakemlik yapabilirdi.

“Bu açıklamamızda kendilerine bir şans tanıyoruz; ‘Samimiyiz bu işi yapalım’ diyoruz. Olmasa; ne olacağı geçmişte görüldü. Bir şey söylediğimizde ‘Tehdit ediyorlar’ diyorlar. Başından söyledik. Çözüm için bu adımları atıyoruz.

“Olmasa mevcut düzene isyan etmişiz, edeceğiz. Biri isteğini yürütecek, biz sessiz kalacağız; böyle bir şey olamaz. Geçmişte ne olduğu görüldü. Öyle bir duruma gelmesini istemeyiz.

“Çevre ateş içindeyken, bölgenin ateşe düşmesini istemeyiz. Birine tek taraflı savaş açabilirsin ama barış tek taraflı yapılmaz. Barış olacaksa iki taraflıdır.

“AKP’yi beğendiğimizden müzakere etmiyoruz”

“Türkiye kamuoyu bizi ‘Bir özgürlük hareketi ve aynı zamanda Türkiye hareketi’ olarak görmeli. Biz ülkede demokratik siyasetin yolunu açmaya çalışıyoruz.

“AKP ile müzakere ediyorsak beğendiğimizden değil. Karşımızda seçilen başka bir hükümet veya ordu olsa onunla müzakere ederdik. Bu müzakere sürecinde birilerine payende olacak değiliz.

“‘Recep Tayyip Erdoğan’a başkan yapacaklar’ diye anlaşmış değiliz. AKP, hükümete verdiğimiz bir söz var; Çözüme gideceksek çatışmayacağız.

“Ateşkes sözüne bağlıyız. Gerisi siyasi mücadeledir, müzakeredir. ‘Müzakere’ aynı zamanda ‘Mücadele’ demektir. Biz ciddiyiz. Kimse başka yöne çekmesin.

“Buna rağmen hükümet ters bir durum gerçekleşecekse kimse Kürtler’i özgürlük mücadelesinde farklı bir yerde göstermesin.”

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2015, 10:18
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER