Aydınlardan 'Dokunulmazlık teklifine hayır deyin' çağrısı

Aralarında çok sayıda eski vekil, hukukçu ve yazarın bulunduğu aydınlar, vekillere AK Parti’nin dokunulmazlık tasarısına ‘hayır’ deme çağrısı yaptı.

Aydınlardan 'Dokunulmazlık teklifine hayır deyin' çağrısı

Bir grup akademisyen, gazeteci, sanatçı, siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcisi ve yazar milletvekillerine çağrıda bulunarak AK Parti’nin Meclis Genel Kurulu’na getireceği fezlekesi bulunan milletvekillerinin dokunulmazlığının kaldırılmasını teklif eden geçici yasa değişikliği teklifine “hayır” deme çağrısında bulundu.

Aydınların kamuoyuyla paylaştığı bildiride, AK Parti’nin milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili geçici Anayasa maddesi teklifinin kabul edilemez bir dizi hukuksal ve siyasal yanlış barındırdığı ifade edildi.

Yapılan çağrıda şunlar ifade edildi:

* Anayasa ile güvence altına alınmış milletvekili dokunulmazlığı ve yasama sorumsuzluğu, Anayasa’ya ve hukuka aykırı bir geçici maddeyle kaldırılamaz.

* Milletvekilleri hiçbir gerekçeyle ‘savunma hakkı’ndan yoksun bırakılamaz.

* Anayasa Mahkemesi’ne itiraz yolu kapatılamaz.

* Çok temel bir evrensel hukuk ilkesine göre hiçbir yasal ya da anayasal değişiklik geçmişe dönük uygulanamaz.

* Dokunulmazlıkların topluca kaldırılması cezaların şahsiliği ilkesiyle kesin olarak çelişir ve kolektif cezalandırmaya yol açması kabul edilemez.

* 1994’te DEP Milletvekillerine yapılanların ve sonrasında yaşananların demokrasi ve barış alanında yarattığı tahribat Türkiye kamuoyunun hafızasında canlılığını korumaktadır. Bugün de demokratik muhalefeti susturmayı, Meclis’i çoğunluk tahakkümü ile etkisizleştirmeyi amaçlayan bu teklif siyasal bir linçi hedeflemektedir.

* Bu nedenlerle bizler, tüm milletvekillerine, evrensel hukuk ilkelerine aykırı, demokratik siyaseti tıkayıcı bu teklife karşı çıkmaları ve destek vermemeleri için çağrıda bulunuyoruz.

İmzacılar

Adalet Ağaoğlu, Ahmet Ümit, Akın Birdal, Ali Akel, Alper Taş, Aydın Engin, Prof. Dr. Ayşe Erzan, Ayşegül Devecioğlu, Doç. Dr. Ayşen Candaş, Baki Düzgün, Prof. Dr. Baskın Oran, Bekir Ağırdır, Prof. Dr. Binnaz Toprak, Celal Başlangıç, Cevat Öneş, Prof. Dr. Cihangir İslam, Fethiye Çetin, Doç. Dr. Fikret Başkaya, Fikret İlkiz, Prof. Dr. Fuat Keyman  Gani Kaplan, Prof. Dr. Gençay Gürsoy, Gülseren Onanç, Hasan Cemal, Hülya Gülbahar, Hüsnü Okçuoğlu, İbrahim Betil, Prof. Dr. İbrahim Kabaoğlu, Prof. Dr. Levent Köker, Levent Tüzel, Mehmet Emin Aktar, Melda Onur, Murathan Mungan, Nesrin Nas, Orhan Gazi Ertekin, Osman Kavala, Oya Baydar, Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ömer Madra, Rıza Türmen, Salman Kaya, Prof. Dr. Sevtap Yokuş, Süleyman Çelebi, Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı, Prof. Dr. Taha Parla, Tarhan Erdem, Prof. Dr. Turgut Tarhanlı, Ufuk Uras, Ümit Kardaş, Prof. Dr. Yakın Ertürk, Yücel Sayman, Ziya Halis, Zülfü Livaneli.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2016, 16:14
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER