Belediyenin aylık gelir-gideri halkla paylaşıldı

Amed Sur Belediye Meclisi'nin almış olduğu karar doğrultusunda halka açık ikinci meclis toplantısı, halk kürsüsü kurularak gerçekleştirdi.

Belediyenin aylık gelir-gideri halkla paylaşıldı
Amed Sur Belediye Meclisi'nin almış olduğu karar doğrultusunda halka açık ikinci meclis toplantısı, halk kürsüsü kurularak gerçekleştirdi. Toplantıya Sur Belediye Eşbaşkanları Fatma Şık Barut ile Seyid Narin, meclis üyeleri, BDP İlçe Örgütü, STK'lar, mahalle meclisleri ve halk katıldı. Yapılan yoklamanın ardından, Meclis Katibi Müjgan Ekin tarafından Mali Hizmetler Müdürlüğü'nün Mayıs ayına ait gelir-giderleri okundu. Burada konuşan Eşbaşkan Seyid Narin, "Bir önceki toplantımızda, Sur ilçemizde beş yıllık çalışmalarımızı sizlerle paylaştık. Yapacağımız her halk toplantıları ile halkımızın belediyeye katılımını sağlayacağız. Bu anlamda gerçekleştirdiğimiz bu ikinci meclis toplantımız ile sizlerin görüş ve önerileri doğrultusunda çalışmalarımıza yön vereceğiz" dedi.


Şeffaf Belediyecilik projesi kapsamında seçimlerde her ay gelir-giderleri şeffaf bir şekilde halkla ve kurumlarla paylaşacakları sözünü verdiğini kaydeden Narin, "Demokratik katılımcı yerel yönetimler anlayışını ve ilkesini Diyarbakır'ın kadim Sur ilçesinde 5 yıllık çalışma programımızı halkımızla birlikte yöneteceğiz. 5 yıllık hazırladığımız stratejik planla halkımızın doğrudan belediye yönetimine katılımı da sağlanacaktır. Hazırlanan stratejik plan belediye meclisimiz tarafından onaylanacaktır" şeklinde konuştu. 

Sur Belediye Eşbaşkanı Fatma Şık Barut ise esnaf ve vatandaşlarla bir araya gelerek daha güzel bir ilçe için yapılması gerekenleri tartıştıklarını belirterek, "Toplantılarımızda bir karar aldık. Halkla beraber belediyeyi yöneteceğiz. Bu doğrultuda ilk toplantımızı Nisan ayında yapmıştık. Mayıs ayının 2. toplantısında yine halkla beraberiz yapıyoruz. Burada halkın öneri ve görüşlerini alarak birlikte daha güzel neler yapılabileceği konusunu tartışıyoruz. Bu toplantıların çok faydalı olduğu kanaatindeyim. Halk ile birlikte karar almaktan dolayı çok mutluyum" diye konuştu.

HALK KÜRSÜSÜ

Konuşmaların ardından kurulan kürsüsünde, halk görüş ve önerilerini dile getirdi. Halk, kendi yaşam alanları için Sur İlçesi'nde temizlik ve turistlere yönelik daha sağlıklı bir ortamın sağlanması gerektiğini belirttiler. Kürsüde söz alan bir esnaf ise Sur içinde yaşanan madde bağımlılığı, kapkaç olaylarına değinerek bunlarla ilgili en kısa zaman da gerekenin yapılmasını istediklerini söyledi. Ayrıca engelli bir yurttaş, engelli olarak yaşadıkları sorunlara değinerek, "Bugün bizler engelliyiz ama sizlerde bununla her an karşılaşabilirsiniz. Bizim yaşam alanlarımızı işgal ediliyor, bu konuya bir an önce çözüm getirilmesini istiyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantıya katılanlar, bu uygulamayı çok anlamlı bulduklarını ve bu durumdan çok memnun kaldıklarını dile getirdi. Halktan gelen öneriler doğrultusunda bir sonraki toplantının Dengbêj Evi'nde yapılacağı kararlaştırıldı. / anf

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2014, 15:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER