Belge paylaşıldı: Yurt dışı çıkış harcı 3 bin lira mı oluyor?

Vergi Uzmanı Nedim Türkmen, sosyal medyada paylaştığı belge ile Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Yurt Dışına Çıkış Harcı'nın 150 liradan 3 bin liraya yükseltilmesinin teklif edildiği iddia etti.

Belge paylaşıldı: Yurt dışı çıkış harcı 3 bin lira mı oluyor?

Vergi Uzmanı ve Galatasaray Üniversitesi Öğretim Görevlisi Nedim Türkmen tarafından sosyal medyada paylaşılan belgeye göre Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından Yurt Dışına Çıkış Harcı'nın 150 liradan 3 bin liraya yükseltilmesinin teklif edildiği iddia edildi.

Nedim Türkmen, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı paylaşımla Gelir İdaresi Kurumu'nun 150 lira olan çıkış harcının 20 kat artırılarak 3 bin liraya çıkarılmasına dair teklifi yayımladı. 

Türkmen'in yaptığı paylaşıma göre idare, yurt dışına çıkış harcının 15 lirasının TOKİ'ye aktarıldığını, gerisinin ise genel bütçeye gelir olarak kaydediliyor. 

Paylaşılan belgeye göre 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişi yurt dışına harç ödeyerek çıkış yaptığı belirtildi. 2024 yılında ise aynı sayıda kişinin çıkış yapması halinde, 3 bin liraya yükseltilecek çıkış harcının 12.5 milyar lira bütçeye gelir etkisi getireceği vurgulandı.

Nedim Türkmen paylaşımına "Harç 1.500 değil 3.000 TL" notunu düştü.

Öneriye göre, bu harç miktarı her yıl yeniden değerleme oranında artırılacak ve Cumhurbaşkanı bu konuda yetkilendirilecek.

 Sunumda yer alan etki analizine göre, 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına çıkarken ödediği harçlar göz önünde bulundurularak, 2024 yılında benzer sayıda kişinin yurt dışına çıkması durumunda altı ayda elde edilecek gelirin 12,5 milyar TL olması bekleniyor.

BAYRAM SONRASI TBMM'YE SUNULMASI BEKLENİYOR

Önerilen bu düzenlemenin Kurban Bayramı tatili sonrasında TBMM'ye sunulacak vergi düzenlemeleri paketi içinde yer alması öngörülüyor. Bloomberg'e göre, daha önce çıkış harcının 150 TL'den 1500 TL'ye çıkarılacağı yönünde haberler yer almıştı. Ancak Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, çıkış harcına yapılacak zam miktarının henüz netleşmediğini belirtti.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER