Buldan: AYM'nin kararını tanımıyoruz, parti olarak seçimlere gireceğiz

HDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Anayasa Mahkemesi’nin, seçimlerdeki yüzde 10’luk barajın hak ihlali olduğu yönündeki başvuruları reddetmesine tepki göstererek, HDP olarak bu kararı tanımadıklarını, seçimlere parti olarak gireceklerini söyledi.

Buldan: AYM'nin kararını tanımıyoruz, parti olarak seçimlere gireceğiz

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili Pervin Buldan, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) seçimlerdeki yüzde 10’luk oy barajının hak ihlali olduğu yönündeki bireysel başvuruları esasa hiç girmeden usulden reddetmesine tepki gösterdi.

Buldan, Anayasa Mahkemesi’nin bir haksızlığa karşı, yeniden bir haksızlık yaptığını söyledi.

Mahkemenin almış olduğu kararla birlikte demokratikleşme alanında atılacak adımlar konusunda eksiklik yaşayacağını belirten Buldan şunları söyledi:

“Ben Anaysa Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararın altında AKP’nin ya da hükümetin baskısının olduğunu ifade etmek istiyorum. Anayasa Mahkemesi boyun eğmiştir.

“İçerisinde bulunan süreç açısından Anayasa Mahkemesi demokratik bir karar alabilirdi. Bu sürece de uygun bir adım olurdu. Karar doğru ve demokratik bir karar değil.

“HDP olarak bu kararı tanımıyoruz, kınıyoruz. Karar HDP’nin seçimlere parti olarak girmesi önünde engel olmayacaktır. Parti olarak seçimlere gireceğiz.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ocak 2015, 21:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER