Can Atalay’ın avukatları tahliye için Yargıtay’a başvurdu

Hatay milletvekili seçilen Gezi tutuklusu Can Atalay’ın avukatları, Yargıtay'a tahliye talebinde bulundu. Avukat Evren İşler, "Bu aşamadan sonra tutuklulukta geçen her gün haksız tutuklamadır" dedi.

Can Atalay’ın avukatları tahliye için Yargıtay’a başvurdu

Gezi Davası'nda 25 Nisan 2022'de 18 yıl hapis cezasına çaptırılarak tutuklanan, 14 Mayıs'taki Milletvekili Genel Seçimlerinde Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili seçilen Can Atalay'ın mazbatasını dün avukatları Hatay Adliyesi'nden almıştı.

Sözcü gazetesinden Sevgim Begüm Yavuz'ın haberine göre, Can Atalay'ın avukatı Evren İşler, milletvekili seçilen Atalay'ın tahliyesi için Yargıtay'a başvuruda bulunduklarını açıkladı.

İşler, “Hukuken bu talebin kabul edilmesi gerekir. Anayasa'nın 83. maddesi açık. Milletvekili dokunulmazlığı ve seçilme hakkı uyarınca tahliyesine karar verilmesi gerekir. Biz başvuruyu yaptık. Bu başvuruyu yapmak için mazbatanın alınması gerekiyordu, onu bekledik. Mazbata hazırlandıktan sonra da derhal başvurumuzu yaptık ve tahliyesinin talep ettik. Dosya Yargıtay'da. Bu aşamadan sonra tutuklulukta geçen her gün haksız tutuklamadır. Tutuklamanın koşulları ortadan kalkmıştır. Yargıtay'ın hızlıca karar verip tahliye etmesini bekliyoruz. Bizim düşüncemiz şu: Bu memleketin daha önce yaşadığı hukuka aykırı süreçleri tekrar yaşamasına gerek yok. Bu konuda verilmiş Anayasa Mahkemesi kararları var, Ceza Genel Kurulu kararları var. Dolayısıyla, Yargıtay'ın tahliye kararı vereceğini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

'HATAY HALKINA TEŞEKKÜR ETMEK GEREKİR'

Avukat İşler, “Hatay halkına başta teşekkür etmek gerekir. Bu hukuka aykırı tutukluluğa hep birlikte, millet olarak bir cevap verildiğini söylemek gerekir. Eminim ki Can Atalay, bu zamana kadarki mücadelesinde gösterdiği gibi vekil olarak da halktan yana, insandan, yaşam hakkından, sosyal haklardan yana bir vekil olacaktır. Meclis'in gerçekten bu şekilde vekillik yapacak insanlara ihtiyacı var. Can, çok kıymetli bir avukat olduğu gibi kıymetli bir vekil olarak devam edecektir” dedi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER