Cezaevi personeli evlerine gönderilmeyecek

Cezaevlerindeki görevli personelin bugünden itibaren evlerine gönderilmeyeceğini açıklayan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, "İzole edilen yerlerde kalacaklar. Kamuya ait yerlerden de yararlanılması hususu değerlendirilmektedir. Kurumsal olarak alt yapıyı hazırlamış durumdayız" dedi. Gül, 30 Nisan'a kadar duruşmaların ertelendiğini de ekledi.

Cezaevi personeli evlerine gönderilmeyecek
Adalet Bakanı Abdulhamit Gül açıkladı: “Cezaevlerinde görevli personel evlerine gönderilmeyecek, izole yerlerde kalacaklar.” Gül, son iki günde korona virüsüyle ilgili 458 kişi hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Korono virüsü salgınına karşı cezaevlerinde alınan tedbirlere ilişkin açıklama yapan Bakan Gül, şunları söyledi: 

“Bugünden itibaren cezaevlerinde görev yapan personel, belirlenen süreler sonunda evlerine gönderilmeyecek, izole edilen yerlerde kalacak. Kamuya ait yerlerden de yararlanılması hususu değerlendirilmektedir. Kurumsal olarak alt yapıyı hazırlamış durumdayız.

Bir diğer gelişme de telefon görüşmesinde, görüntülü görüşme imkanını sağlamak adına çalışmanın başlamasıdır. Geçtiğimiz günlerde Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelikle mevzuat altyapısı tamamlanmaktadır.

Böylece sadece görüntülü görüşme değil, mektup, kantin, doktor gibi pek çok işlem daha çabuk görülecektir.

Bir diğer konu da her gün yüz binlerce insanın giriş çıkış yaptığı adliyelerde ve icra dairelerindeki insan sirkülasyonunu durdurmaktır. Yasa çıkar çıkmaz HSK bir çalışma yaptı. Tutuklu ve acil işler, yürütmenin durdurulması ve acele işler haricinde tüm duruşmalar ertelenecek.

30 Nisan’a kadar duruşmalar ve acil olmayan tüm işler ertelenmiştir.

TÜM CMK ÖDEMELERİ 6 NİSAN İTİBARIYLA YAPILACAK

Avukat arkadaşlarımıza 6 Nisan itibariyle CMK alacaklarına yönelik tüm ödemeler başsavcılıklara ulaştırılacaktır.

Tüm yargı çalışanlarına teşekkürlerimi sunuyorum. Salgın hastalık tehlikesinden ortaya çıkan sıra dışı süreci fırsata çevirmek isteyenlerin karşısında hukuk vardır. Korona karşısında cumhuriyet başsavcılıkları toplumun sağlığını sağlamak için 459 kişi hakkında soruşturma başlatmıştır. Yine sosyal medyada manipülatif haberlerle ilgili olarak 385 kişi, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza rencide eden 8 kişi, karantinaya aykırı olarak 11 kişi, stokçuluk kaçak maske satmak gibi suçlar karşısında 55 kişi hakkında soruşturma işi yapılmıştır.”  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2020, 17:40
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER