DAİŞ Kobani köylerini satıyor!

YPG’nin saldırıları karşısında kaçmaya başlayan DAİŞ çetelerinin işgal ettiği Kürt köylerini 5 ile 10 bin dolar arasında sattığı ortaya çıktı.

DAİŞ Kobani köylerini satıyor!
YPG’nin saldırıları karşısında kaçmaya başlayan DAİŞ çetelerinin işgal ettiği Kürt köylerini 5 ile 10 bin dolar arasında sattığı ortaya çıktı. Köyleri satılan Ziraviklılar, talan edilen köylerinin Arap komşularına satıldığını belirterek, çetecilerin amacının halkları birbirine düşman etmek olduğunu söyledi.  


Rojava’nın Kobanê Kanton’na yönelik 15 Eylül günü tank, top ve ağır silahlar ile başlattığı işgali kapsamında 362 köyü işgal eden DAİŞ çeteleri, YPG, YPJ öncülüğündeki Kobanê direnişi karşısında ağır kayıplar vermeye başlayınca işgali altında ki Kürt köylerini satarak kaçtığı ortaya çıktı. Sınırı aşarak Suruç’un Boydê köyüne yerleşen Kobanê’nin güneyinde ki Ziravik köylüleri, köylerinin DAİŞ tarafından Minbiç, Sirrin, Bab, Cerablus, Girê Spî (Til Ebyad), Raqqa gibi kentlerde konumlanan Araplara satıldığını ifade etti. Kürtlere ait köylerin 5 ile 10 bin Dolar arasında satıldığını söyleyen köylüler, satılan köylerin aynı zamanda  talan edildiğini söyledi. Köylüler, amacın DAİŞ saldırısına kadar kardeşçe yaşayan Arap ve Kürtlerin arasına bu yolla düşmanlık ekilmek olduğunu belirtti.

KÖYLERİ SATMIŞLAR

Arap halkının çete saldırısından önce Kürtler ile birlikte yaşadığını, saldırılardan kaçan Arapların Kobanê’de barındırıldığını söyleyen Ziraviklı Fevaz İbrahim, tüm halklara Kürtlerin kucak açtığını herkesle kardeşçe yaşadıklarını dile getirdi. Kobanê’ye saldıran 12 bin çeteci olduğunu ve bunların çoğunun Kürtlerin komşusu Araplardan oluştuğunu ifade eden İbrahim, “Köylerimizi talan etmişler. Çetecilerden satın alıp, buğday, arpa, taşınabilecek ne varsa alıp götürmüşler. Evlerimizde ki peyniri, elektrik tesisatının kablolarını bile çalmışlar. DAİŞ’ten 3-4 köyü birden satın alıyorlar. Tarlalarımızda ki zeytinleri bile topluyorlar. Eskiden kardeşçe komşu idik. Biz ihanet etmedik. Savaş, kötülük, ihanet hep onlardan geldi. Gelecekte nasıl komşu olacağız bilemiyorum” dedi.

İbrahim, Kobanê’nin etrafından ayrılmadıklarını ve dönecekleri günü beklediklerini sözlerine ekledi.

‘BİZİ DÜŞMAN ETMEK İSTİYORLAR’

Eşi YPG’li Hesen Mihemed’in 5 aydır çetecilerin elinde esir olduğunu söyleyen Ziravikli Helim Seydo da, saldırılardan önce tüm halklarla kardeşçe yaşadıklarını ifade etti. Köylerinde ev ve tarlalarının önünde kalan 3 kişinin çeteler tarafından başları kesilerek katledildiğini dile getiren Seydo, şunları aktardı: “Duyduk köyümüzü çevremizdeki Araplara satmışlar. Onlarda gelip köyü talan etmişler. Köyde sadece duvarlar ve boş tarlalar kalmış. Kobanê Kürtlerindir. Döneceğimiz günü sabırsızlıkla bekliyoruz. DAİŞ İslam diyor ama gerçek Müslüman Kürtlerdir. Bizi Araplar ile düşman etmek istiyor. Biz biliyoruz ki çok iyi Araplar da var. Kimse ile düşman olmayacağız.” 

Güncelleme Tarihi: 23 Kasım 2014, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER