Davutoğlu: Esed, DAEŞ ve YPG'yi tehdit olarak görüyoruz

ABD Başkan Yardımcısı Biden’la görüşen Başbakan Davutoğlu, Biden’a Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarını açıkca ifade ettiğini belirterek, “Türkiye Esed rejimi, DAEŞ ve YPG’yi tehdit olarak görmektedir” dedi. Biden ise “IŞİD ile ilgili konularda, PKK, El Nusra konusunda hemfikiriz” dedi.

Davutoğlu: Esed, DAEŞ ve YPG'yi tehdit olarak görüyoruz

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile görüşmek üzere Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde görüştü

Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisi’nde saat 11.20’de başlayan görüşme, basına kapalı yapıldı. Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı Hakan Fidan da katıldı.

Davutoğlu, Biden ile görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı düzenlendi.

Davutoğlu’nun konuşmasından satırbaşları şöyle:

“DAEŞ, PKK, DHKP-C, Nusra arasında fark görmüyoruz’

“Biden ile bugünkü görüşmelerimizde de teröre karşı ortak bir tavır almak konusunda aynı yaklaşımı benimsediğimizi bir kez daha teyit ettik. Türkiye için terör hangi etnik ve  kültürel temele dayanmış olursa olsun, hangi ülkeyi hedef almış olursa olsun, hangi gerekçeyle tırmandırılmış olursa olsun insanlık suçudur.

“Biz, DAEŞ, PKK, DHKP-C, Nusra gibi terör örgütleri arasında bir fark görmedik, görmüyoruz. Bu çerçevede de ABD ile bütün bu terör örgütlerine karşı birlikte davranma konusunda önemli bir hassasiyetimiz var. Bu çerçevede görüşlerimizin ortak bir temele dayandığını görmekten de memnuniyet duyuyoruz.

‘Suriye’de bir muhatabımız yok’

“Türkiye olarak ulusal güvenlik kaygılarımızı Sayın Biden’e açık ve net bir şekilde ifade ettim. Türkiye sınırları boyunca ki şu anda Irak’ta ve Suriye’de sınırlarımızın ötesinde bir devlet otoritesi maalesef yok. Bir muhatabımız yok. Suriye’de, Türkiye aynı anda üç risk unsurunu birlikte bir tehdit olarak görmektedir.

“Birisi rejim ki barbarca zulümleriyle mülteci akınlarına sebebiyet vermiştir. İkincisi tabi DAEŞ, yine barbarca terör eylemleriyle insanlık suçu işlemiştir. Üçüncüsü de YPG. Çünkü YPG de aynı şekilde bulunduğu, kontrol ettiği bölgelerde Arap ve Türkmenleri ve kendisi gibi düşünmeyen Kürtleri tam bir etnik temizlik mantığıyla temizlemeye kalkmış ve Türkiye içinde teröre destek olacak faaliyetlerde bulunmuştur.

“Dolayısıyla bu üç unsuru da biz tehdit olarak görüyor ve bu üç unsura karşı da gerektiğinde ulusal güvenliğimizin gerektirdiği her türlü adımı atmak konusunda kararlı bir tutum sergiliyoruz.”

Suriye’deki geçiş süreci

“Sayın Biden ile Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarını anlattıktan sonra Suriye’deki geçiş süreciyle ilgili kanaatlerimizi paylaştık. Burada özellikle önümüzdeki dönemde Suriye’de barış görüşmeleri esnasında iki hususu ortak bir zeminde görüyoruz.

“Birincisi, Suriye muhalefetinin temsili konusunda hiçbir bulanıklık, hiçbir belirsizlik olmaması. Türkiye olarak biz, Amerika’nın da bu görüşü paylaşmasından memnuniyet duyuyoruz. Muhalefet safında net olarak sadece meşru Suriye muhalefetinin olması önemlidir.”

“Dost ve müttefik hiçbir ülkenin, eminim kendi sınırları içinde, meşru, halka hesap veren hükümetin kontrolündeki güçler dışında hiçbir gücün silahlı olarak herhangi bir şehre, bir köye, bir kasabaya mayınlar döşemesini, hendek ve barikatlar kurmasını kabul edebileceğini düşünmüyorum. Bu noktada da açık bir surette görüşlerimizi paylaştık.

Biden’ın görüşmeleri

“Sayın Biden’ın dünkü görüşmeleri bu anlamda, Türkiye demokratik bir ülke, dostlarımız, müttefiklerimiz geldiğinde tabii herkesle görüşmeler yapar, her görüşü bu anlamda dinler, bu konuda kendilerinin temaslarında hiçbir olağanüstülük görmüyoruz ama tabii beklentimiz ve talebimiz şudur ki bu resmi bütün olarak görmek, sadece tek bir boyutuyla değil, bütün boyutlarıyla bu resmi görmek.

“Aynı şekilde özellikle Suriye-Türkiye sınır hassasiyeti dolayısıyla Nusaybin gibi, Silopi gibi, Cizre gibi doğrudan sınıra komşu veya Tel Abyad, Akçakale gibi, Ceylanpınar gibi neredeyse şehirlerin ortadan bölündüğü konjonktürde Suriye’den Türkiye’ye dönük her türlü terörist sızmasını, her  türlü silah aktarımını doğrudan Türkiye’ye dönük düşmanca bir tavır olarak telakki ettiğimizi ben Sayın Biden ile de paylaştım. Bu çerçevede de ortak çalışmalarımızı bütün terör örgütlerine karşı fayda mülahaza ettiğimizi de paylaştık.”

‘Sınırımızda DAEŞ unsuru görmek istemiyoruz’

“Sınırımızda kesinlikle DAEŞ unsuru görmek istemiyoruz. Son dönemde Suriye ılımlı muhalefetinin DAEŞ’e karşı yürüttüğü mücadele bu bakımdan Türkiye ve Amerika olarak desteklenen mücadeledir.

“Ancak yine bu mücadele esnasında Rusya’nın hava operasyonlarının bu mücadeleye engel olmaması, bu mücadeleyi sekteye uğratmaması konusunda da ortak kaygılarımızı paylaştık. Biz sınırımızda ne DAEŞ ne PKK ne de rejim unsurlarının paramiliter güçlerini görmek istemiyoruz.

Kıbrıs konusu

“Ben kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Ada’ya yaptığı ziyaretle Kıbrıs barış görüşmelerine çok ciddi bir katkı sağladılar, her iki tarafla da görüşerek. Dileriz, önümüzdeki günler, haftalar ve aylarda Kıbrıs’a kalıcı bir çözüm buluruz.

“Burada ABD kritik bir rol oynayacaktır. Sayın Biden’ın doğrudan katkısını bir kez daha teşekkürle karşılayacağız. Çok verimli ve güzel görüşmeler için ekibine ve kendilerine teşekkür ediyorum. Tekrar ülkemize hoş geldiniz diyorum.”

Biden: PKK, El Nusra konusunda hemfikiriz

Biden’ın açıklamalarından satırbaşları ise şöyle:

“Bizim Türkiye ile ilişkilerimiz çok önemlidir, bu yüzden yanlış anlaşılmalar olmasını istemiyoruz.

“Biz sizinle sayın başbakan, IŞİD ile ilgili konularda, PKK, El Nusra konusunda hemfikiriz. Bunlar terörist gruplardır. Türkiye’ye zarar veren kişilerin, örgütlerin karşısındayız.

“Sadece bölgede değil, Türkiye’de de IŞİD’i yok etmek için işbirliği yapıyoruz. Biz bundan sonra da IŞİD’le mücadele için işbirliği yapmak, istihbarat toplamak, kampanya yapmak, yerdeki faaliyetlerimizi artırmak için çalışmalara devam ediyoruz.

“Kaybedilen toprakları almak, IŞİD’in Türkiye sınırına ilerlemesini engellemek için tedbirleri aldık. Biz IŞİD’e karşı yerel sünni Arap güçleri destekliyoruz. IŞİD’i yendikten sonra faaliyetlerimize devam edeceğiz. Sizin güney sınırınızda bir devlet kurulmasına engel olacağız. Suriye konusunda kötümser olmamak gerek.”

Güncelleme Tarihi: 25 Ocak 2016, 13:39
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER