Dışişleri: Referandum yok hükmünde

Irak Dışişleri Bakanlığı, bağımsızlık referandumunun başladığı saatlerde, 'referandumun sonuçları bakımından yok hükmünde olduğu' açıklamasında bulundu. Bakanlık, uluslararası topluma da, referandum sonucunu tanımama çağrısını yineledi.

Dışişleri: Referandum yok hükmünde
Irak hükümeti dün akşam yaptığı açıklamayla, Kürt yönetiminden havaalanları ve bütün sınır geçişlerinin devredilmesini isterken, bu sabah ilk açıklama Türkiye’den geldi. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “IKBY’de bugün düzenlenen referandum, sonuçları bakımından yok hükmündedir. Gerek uluslarası hukuk, gerek Irak anayasası bakımından her türlü hukuki temelden ve meşruiyetten yoksun olan bu girişimi tanımıyoruz” denildi.


Bugün düzenlenen referandumun sonuçları bakımından ‘yok hükmünde olduğunu’ belirten bakanlık, şu açıklamada bulundu: “Türkiye’nin ve uluslararası toplumun tüm uyarılarına rağmen referanduma gitmekte ısrar eden ve sadece Irak’ın değil tüm bölgenin barış ve istikrarını tehlikeye atan IKB Yönetiminin bu sağduyudan uzak teşebbüsünü esefle karşılıyoruz.

IKBY’nin referandum konusunda sergilediği vahim hatanın bedeli olacağı her vesileyle vurgulandı. Bu çerçevede, 22 Eylül 2017 tarihinde düzenlenen Milli Güvenlik Kurulu toplantısı ve hemen ardından gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısında IKBY’ye karşı uygulanacak yaptırımları belirlemiştir.

Tüm uluslararası toplumun ve özellikle bölgesel ülkelerin referandum konusunda ortaya koydukları tutarlı yaklaşımı bundan sonra da sürdürmeleri ve bu gayrimeşru girişimin sonuçlarını tanımaktan kaçınmaları önem taşımaktadır.

IKBY liderliğinin bundan sonraki süreçte sağduyulu bir çizgiye dönmesi ve kısa dönemli siyasi çıkarlar ve ütopik emeller peşinde koşmak yerine tüm Irak halkının uzun dönemli huzur ve refahını gözeten bir siyaset benimsemesi temel bir gerekliliktir.

Referandumu izleyen dönemde ortaya çıkacak ortamı istismar etmek isteyebilecek bazı radikal unsurların ve teröristlerin milli güvenliğimizi hedef alan eylemlere kalkışması halinde ve Irak genelinde milli güvenliğimize yönelik her türlü tehdit karşısında uluslararası hukuktan ve TBMM’nin verdiği yetkiden kaynaklanan tüm önlemleri alacağımızı bir kere daha vurguluyoruz.

SEYAHAT UYARISI GENİŞLETİLDİ

Dışişleri Bakanlığı ayrıca, “Irak’ın IKBY dışındaki vilayetleri için daha önce yapılan seyahat uyarısının IKBY kontrolündeki Dohuk, Erbil ve Süleymaniye’yi de içerecek şekilde genişletilmesi uygun görülmüştür” “açıklamasında bulundu. / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 26 Eylül 2017, 10:54
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER