Diyarbakır'da cenaze sonrası polis müdahalesi

Lice’de kalekol protestoları sırasında askerin ateş açması sonrası yaşamını yitiren Ramazan Baran Diyarbakır’da toprağa verildi.

Diyarbakır'da cenaze sonrası polis müdahalesi

Diyarbakır’ın Lice İlçesi’nde kalekol yapımını protesto etmek amacıyla yol kesen grubun eylemine dün akşam askerin müdahalesi sırasında ölen 26 yaşındaki Ramazan Baran ile 50 yaşındaki Baki Akdemir otopsinin ardından bugün toprağa verildi. Diyarbakır’da toprağa verilen Ramazan Baran’ın cenaze töreninden sonra Bağlar İlçesi’nde caddeyi barikatlarla kapatan göstericilere polis gaz bombası ve tazyikli su ile müdahale etti.

Bölgede kalekol yapımı ve operasyonlar nedeniyle Diyarbakır- Bingöl karayolunu Lice İlçesi Fis Ovası Mevkii’nde 24 Mayıs günü hendekler kazarak kapatan grubun eylemleri sürerken, dün saat 18.00 sıralarında olaylar çıktı. Askerler olaylara gerçek mermi kullanarak müdahalede bulundu. Yaralılar helikopterlerle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada yapılan tüm müdahaleye rağmen Ramazan Baran yaşamını yitirdi. Ramazan Baran’ın otopsisinde sırt ve bel bölgesinden iki adet ateşli silah mermisinin vücuduna giriş yaparak ölümüne sebep olduğu belirtildi.

Bu arada çatışmanın olduğu bölgede gece yarısı Baki Akdemir’in cesedi bulundu. Lice Devlet Hastanesi’ne getirilen Akdemir’in vücuduna isabet eden 3 kurşunla öldüğü saptandı.

Yaralı astsubayın tedavisi Diyarbakır Asker Hastanesi’nde sürerken, dün gece ameliyat edilen Abdullah Akkulu’nun durumunun ciddiyetini koruduğu belirtildi.

Diyarbakır’da cenaze sonrası müdahale

Lice’de dün çıkan olaylarda ölen Ramazan Baran’n cenazesi bu sabah saatlerinde Diyarbakır merkez Sur İlçesi Kurşunlu Camisi’nden alınarak cenaze aracına konuldu. Cenaze burada katılanların oluşturduğu kortejle Bağlar İlçesi Yeniköy Mezarlığı’na götürüldü. Cenazenin götürülmesi sırasında polisin sıkı güvenlik önlemleri aldığı görülürken, bir polis helikopteri havadan sürekli uçuş yaptı.

Cenaze törenine, Halkların Demokratik Partisi Eş Genel Başkanı Ertuğrul Kürkçü, Halkların Demokratik Partisi Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Gültan Kışanak, Lice’deki olaylar nedeniyle Diyarbakır’a gelen Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu ve CHP Milletvekili Melda Onur, BDP’li ilçe belediye başkanları ve yaklaşık 15 bin kişi katıldı.

Ramazan Baran’ın cenazesinin toprağa verilmesinin ardından bir grup kepenklerin kapalı olduğu merkez Bağlar İlçesi’nde Göçmenler Caddesi üzerinde barikatlar kurarak yolu trafiğe kapattı. Polis, göstericilere gaz bombası ve tazyikli su ile müdahalede bulundu. Göstericiler, gelen polislere molotof kokteyli, havai fişek ve taşlarla karşılık verdi. Bölgede olaylar bir süre devam etti.

Akdemir Lice’de toprağa verildi

Çatışma bölgesinde ölen ve cenazesi gece yarısı i Lice Devlet Hastanesi morguna kaldırılan Baki Akdemir için de ilçede tören düzenlendi. Baki Akdemir’in ailesi otopsi için cenazenin Malatya Adli Tıp’a götürülmesine karşı çıkınca, otopsi Lice Devlet Hastanesi’ne Malatya’dan giden savcı tarafından yapıldı. Otopsi işlemi biten Akdemir’in cenazesi bugün ailesi ve BDP’liler tarafından hastaneden alınarak Hedik Köyü’ne götürülüp törenle toprağa verildi.

Lice ve Silvan’da kepenkler açılmadı

Yol kapatma eyleminin sürdürdüğü Lice’de dün çıkan olaylarda 2 kişinin yaşamını yitirmesini protesto için bugün Lice ve Silvan ilçelerinde kepenkler açılmadı.

Diyarbakır- Bingöl karayolunun Lice kesimde daha önce askerlerin kurduğu kontrol noktaları bugün kaldırılırken, yolda askerlerin de devriye gezmediği dikkati çekti. Güvenlik gerekçesiyle Lice- Kocaköy karayolu da kapatıldı. / İMC

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2014, 18:24
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER