Dünyaca ünlü Hollandalı sanatçı Türkiye7nin verdiği ödülü reddetti

Dünyaca ünlü Hollandalı şef ve koreograf Hans van Manen, Türkiye tarafından kendisine verilecek olan ödülü reddetti. Sanatçı van Manen, ödülü reddetmesine, Türkiye’deki basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki olumsuz gelişmeleri gerekçe gösterdi.

Dünyaca ünlü Hollandalı sanatçı Türkiye7nin verdiği ödülü reddetti

Hollandalı dünyaca ünlü şef koreograf Hans van Manen, Türkiye tarafından kendisine verilecek olan “Yüzyılın Koreografı” ödülünü reddetti.

BBC Türkçe’den Yusuf Özkan’ın haberine göre; 83 yaşındaki Hans van Manen, bu kararına gerekçe olarak Türkiye’de basın özgürlüğü ve insan hakları alanlarındaki olumsuz gelişmeleri gösterdi.

Van Manen, “Türkiye’de gazeteler susturulup, gazeteciler hapse girdiği sürece bu ödülü kabul edemem” dedi.

İlk ödül reddedişi değil

Uzun yıllardır Hollanda Ulusal Balesi ile Dans Tiyatrosu’nun koreografisini yapan dünyaca ünlü bir sanatçı olan Hans van Manen, politik nedenlerden dolayı daha önce de birçok ödülü reddetti.

Hollandalı van Manen, bazı ödülleri neden reddettiğini ise “Sanat ve politikanın birbirinden ayrı görülmesi mümkün değil. Hiçkimsenin sırtımı sıvazlamasına gereksinim duymuyorum” sözleriyle açıklıyor.

“Yüzyılın Kareografi Ödülü”

İstanbul’da 2-16 Temmuz tarihleri arasında yapılacak 7. Uluslararası Opera ve Bale Festivali’nde, van Manen tarafından koreografisi yapılan “5 Tango’s” adlı bale gösterisi de yer alacak.

Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü, festival kapsamında Hollandalı sanatçıya, “Yüzyılın Koreografı” ödülüyle onurlandırma kararı almıştı.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2016, 13:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER