Ege Depremi, İstanbul'u Nasıl Etkileyecek

Uzmanlar, Ege'de gerçekleşen 6,5 büyüklüğündeki depremin, Marmara'da yaşanabilecek bir depremi tetiklemesinin söz konusu olmadığını söyledi.

 Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Can, başta İstanbul olmak üzereTürkiye'nin Batı bölgelerini sallayan depreme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu. Ege Denizi açıklarında yaşanan 6.5 şiddetindeki depremin, Marmara'da yaşanabilecek bir depremi tetiklemesinin söz konusu olmadığını söyleyen Hüsnü Can, "Yunanistan'a yakın faylardan kaynaklanıyor. 6.7'den 6.5'e düştü Kandilli'den gelen son açıklamayla. Gökçeadaya'ya 30 km mesafede. Bizim için yıkıcı bir etkisi yok" diye konuştu.

"TSUNAMİ OLMAZ"

Halkı sakin olmaya çağıran Can, "6.5 şiddetindeki deprem denizde olması sebebiyle bir hasara sebep olmuş değil. Zaman içinde artçılar da olabilir 3 - 5.5 civarında. Halkımızın sakin olmasını diliyorum. Uzaklık ve derinliği sebebiyle Tsunami 'ye yetecek güçte bir deprem değil.." ifadelerini kullandı..

"BÜYÜK HASAR YAPMAZ"

Habertürk'te konuşan bir diğer deprem uzmanı Şerif Barış ise şunları söyledi: "Bu büyük bir deprem. En yakın yerleşim yeri Gökçeada... 87 kmÇanakkale'ye mesafesi var. Türkiye'ye büyük hasar yapmaz. Ancak çok çürük yapılar ve çok büyük panik olursa can kaybı yaşanır. Vatandaşların sakin olması gerekiyor. Herhangi bir deprem beklentisine girmesinler. Bu bizden bağımsız Yunanistan'da olan bir deprem. Bu bir şans. Bu kadar uzak olan deprem sönecek ve hasarını azaltacaktır."

"MARMARA'NIN TEHLİKESİNİ ARTIRMAZ"

Deprem uzmanı Prof. Dr. Mustafa Aktar şunları söyledi: "Bu deprem normal bir deprem. Yine olacak. Marmara'nın tehlikesini artıran bir deprem olarak adlandırılamaz. Bir enerji boşalımı sağlayan bir deprem değil Marmara'yı iyice yükledi denilemez. Tetikleme ise şöyle: Bu birikim artan bir birikim. Bizim ortadaki birikim yüklenmiş olarak diye söyleyebiliyorsunuz. İzmit kadar büyük bir deprem değil bu. Çok tetikleyici bir deprem değil. Ama bu depremler bu yörenin ne kadar aktif olduğunu kanıtladı."

"İSTANBUL'U TETİKLEYEN BİR OLGU GÖZÜKMÜYOR"

Prof. Dr. Şener Üşümezsöy depremi şöyle yorumladı: Küçük artçılar olabilir. Bazen çift deprem oluyor. Kesin diye bir şey yok. Ege denizine doğru ilerleyecek o çok belli. Bu yırtık batıya doğru ilerliyor. Korktuğumuz Silivri açıklarında, Kumburgaz fayına atılma yapmıyor. O İstanbul korkusunu tetikleyen bir olgu göstermiyor.

"BÜYÜK DEPREM BEKLEMİYORUZ"

Prof. Dr. Şükrü Ersoy: Gökçeada’nın kuzeydoğusunda oldu deprem. Burası kuzey Anadolu fayının kollarından bir tanesi. Normalde bir çöküntü havzası orası. Gökçeada ise yükselme alanı. Bu depremler bizi çok şaşırtmıyor. Evimde otururken depremi hissettim, şiddeti fazlaydı ciddi sallandık. Deprem müstakil bir depremdir. Büyük deprem beklemiyoruz. / Haberler.com

Güncelleme Tarihi: 24 Mayıs 2014, 14:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER