Eren Keskin'e 301'den 10 ay hapis cezası

Eren Keskin, 10 yıl önce bir panelde, 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın öldürülmesini eleştirdiğinden 301. maddeden 10 ay hapse mahkum edildi.

Eren Keskin'e 301'den 10 ay hapis cezası

Yazar ve hukukçu Eren Keskin, 10 yıl önce katıldığı bir panelde, “Devlet 12 yaşında bir çocuğu katledecek kadar vahşi bir anlayışa sahip. Türkiye’nin tarihi kirli bir tarihtir” ifadelinden dolayı 301. maddeden 10 ay hapse çarptırıldı.

radikal.com.tr’den İsmail Saymaz’ın haberine göre;  yazar ve avukat Eren Keskin, 2005 yılında 12 yaşındaki Uğur Kaymaz’ın babasıyla birlikte öldürülmesinin ardından Demokratik Halk Partisi’nin (DEHAP) Çerkezköy İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen ‘İnsan Hakları’ konulu konferansta, “Devlet 12 yaşında bir çocuğu katledecek kadar vahşi bir anlayışa sahip. Türkiye hesap vermek zorunda… Türkiye’nin tarihi kirli bir tarihtir. Türkiye Cumhuriyeti eli kanlı bir katildir. Devlet özür dilemedikçe kimse barıştan bahsetmesin” dediği için hakkında Çerkezköy 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde Türk Ceza Kanunu’nun (TCK) 301. maddesi gereğince “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılamak” suçlamasıyla açılan davada 10 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme cezayı ertelemeye gitmedi

Mahkeme, “Keskin’in sabıkalı kişiliği ve ileride suç işlemekten kaçınmayacağı hususunda kanaat oluştuğu” için hükmün açıklamasının geri bırakılması, cezanın ertelenmesi veya para çevrilmesi yoluna gitmedi.

Keskin, cezası Yargıtay’da onandığı takdirde cezaevine girecek.

Keskin, sabıkasının olmadığını ifade ederek, “Hakimin öç alma mantığıyla, düşman ceza hukukunu temel alarak, karşısındaki düşman görerek ceza verdiğini düşünüyorum. Bilhassa sabıkalı kişilik gibi kavramlar ağır suç işlemiş olanlar için kullanılır. Ben insan hakları aktivistiyim, avukatım. Bugüne kadar sadece düşüncelerimden yargılandım. Hükümetin, ‘Artık düşünceleri nedeniyle cezaevlerinde kimse yok’ dediği günlerde böyle bir cezanın verilmesi çok düşündürücüdür. Demek ki Türkiye’de hiçbir şey değişmedi” dedi.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2015, 15:10
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER