Hasan Ferit Gedik davası yine ertelendi

Hasan Ferit Gedik’in ölümüne ilişkin davanın beşinci duruşması görüldü. Duruşma 4 Mart 2015 tarihine ertelendi.

Hasan Ferit Gedik davası yine ertelendi

29 Eylül 2013’te Maltepe Gülsuyu’nda vurularak öldürülen Hasan Ferit Gedik’in öldürülmesiyle ilgili davanın beşinci duruşması Kartal’daki İstanbul Anadolu Adalet Sarayı’nda görüldü.

Duruşmaya Gedik’in cezaevinden çıkan babası İbrahim Gedik, annesi Nuray Gedik ile Gezi Direnişi sırasında yaşamını yitiren Mehmet Ayvalıtaş’ın babası Ali Ayvalıtaş ve Berkin Elvan’ın anne ve babası Gülsüm ve Sami Elvan da katıldı.

Gedik ailesinin avukatlarının da hazır bulunduğu duruşmaya sanıklar getirilmedi.

Mahkemenin duruşmanın daha büyük bir salona alınması talebiyle Adalet Bakanlığı’na gönderdiği dosyaya henüz bir yanıt verilmezken, dosyanın gelmemesi nedeniyle yargılama yapılmadı.

Duruşmada söz alan Gedik ailesinin avukatlarından Güray Dağ, Gedik’in devletin gözetiminde öldürüldüğünü ve mahkemenin de duruşmayı görmeyerek suç işlediğini belirtti.

Mahkemenin duruşmanın daha büyük bir salona alınması talebiyle Adalet Bakanlığı’na gönderdiği dosyaya henüz bir yanıt verilmediği için duruşma 4 Mart 2015 tarihine ertelendi.

Ne olmuştu?

21 yaşındaki Hasan Ferit Gedik 29 Eylül 2013’te Gülsuyu’nda uyuşturucuya karşı yürüyüşte, protestocuların üzerine ateş açılması sonucu vurularak hayatını kaybetmişti.

Gedik’in öldürülmesinin ardından cenazesi de polisin, Gedik’in yaşadığı Armutlu’nun girişini kesmesi sonucu üç gün boyunca defnedilememişti.

Otopsi raporunda Gedik’in altı kurşunla vurulduğu ortaya çıktı. Vurulduğunda üstünde olan giysileri yani olayın delilleri ise kaybedildi.

Soruşturmaya dair iddianame Mayıs 2014’te tamamlandı. Soruşturmayı İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılıp Özel Yetkili Mahkemelerin kapatılmasıyla, soruşturmayı Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı Örgüt, Kaçakçılık ve Mali Suçlar Soruşturma Bürosu devralmıştı.

Savcı Nihat Demir’in hazırladığı iddianamede 15′i tutuklu 35 sanığa “Kasten yaralama”, “Suç işlemek amacıyla örgüt kurma”, “Kasten öldürme”, “Suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olma”, “Kasten öldürmeye teşebbüs”, “Nitelikli yağma”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Suç delillerini yok etme gizleme veya değiştirme suçluyu kayırma”, “Yargı görevini yapanı etkileme” ve “Mala zarar verme” suçlamaları yöneltildi.

Sanıklar hakkında, 11 yıl ile 269 yıl arasında değişen hapis ve müebbet hapis cezaları isteniyor.

İddianamede Gedik’in öldürülmesi olayında Mert Kazan, Ferhat Keleş, Adem Köşgen, Ümit Yeşilkaya, Doğukan Çep, Emrah Ok, Ekrem İnalkaç, Ercan Kütük, Mete Barış Durak, Murat Kesgin, Ercan Çiftçi, Hasan Taşhan, Şahin Eren, Yakup Dalkılıç, Zafer Turhan, Mesut Turhan ve Tarkan İmeçtemur’un “Kasten öldürme ve öldürmeye teşebbüs” suçunda silah kullanan şüpheliler arasında olduğu, suç aletlerini gizlediği, kimi şüphelilerin ise suçluların kaçması eylemlerinden sorumlu oldukları belirtildi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ocak 2015, 20:13
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER