Hatay'da deprem fırtınası: Enkaz altında kalanlar var

Hatay'ın Defne ilçesinde AFAD verilerine göre 6.4, üç dakika sonra ise Samandağ'da 5.8 büyüklüğünde iki deprem meydana geldi. Daha sonra sırasıyla 4.5, 5.2 ve 5.2 büyüklüğünde depremler oldu.

Hatay'da deprem fırtınası: Enkaz altında kalanlar var

Hatay'ın Defne ilçesinde saat 20.04'te 6.4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem bölgede şiddetli şekilde hissedildi. AFAD depremin 16 kilometre, Kandilli ise 7.7 km derinlikte olduğunu açıkladı. 

Bu depremden üç dakika sonra saat 20:07'de ise bu kez Samandağ'da, AFAD verilerine göre 5.8 büyüklüğünde ikinci bir deprem oldu. Kandilli Rasathanesi ise depremin büyüklüğünü 3.6 olarak açıkladı. Depremin 7 kilometre derinlikte gerçekleştiği belirtildi.  

AFAD verilerine göre daha sonra Samanda merkezli sırasıyla 4.5, 5.2 ve 5.2 büyüklüğünde depremler yaşandı.

Kentte ağır hasarlı binaların yıkıldığı yönünde ihbarlar alınırken, devriye görevinde bulunan ekipler, vatandaşları binaların çevresinden uzaklaşmaları konusunda sürekli uyarılarda bulundu. 

'20 ARTÇI YAŞANDI'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Hatay'ın Defne ilçesinde 6,4 büyüklüğünde bağımsız bir deprem meydana geldiğini, sonrasında yaklaşık 20 artçı deprem yaşandığını bildirdi.

Hatay Valisi Rahmi Doğan, "Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor." dedi.

LÜTFÜ SAVAŞ: ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR

Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Lütfü Savaş, canlı yayında, deprem sonucu yıkılan binaların ve enkaz altında kalanların olduğunu söyledi. NTV yayınına bağlanan Savaş, “Samandağ’ın belli köyleri, Antakya, Defne ve Altınözü’nde bazı binalarımız yıkılmış durumda” diyerek, enkaz altından mesajlar aldıklarını belirtti.

BÜYÜKŞEHİR'İN BİR BİNASI YIKILDI

Edinilen bilgiye göre Hatay Samandağ merkezli yeni depremde ağır hasarlı binalarda yıkım yaşandı. Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün bir binasının da depremde yıkıldığı belirtildi.

ÇOK SAYIDA AMBULANS SEVK EDİLDİ

Kentte bulunan Gazete Duvar muhabiri Ferhat Yaşar deprem anını ve sonrasını şöyle anlattı: "Deprem olduğu sırada Hatay merkezdeki Sevgi Parkı'ndaki çadırlarda oturan çok sayıda insan dışarıya koştu. Sarsıntıyla birlikte çok sayıda binadan toz bulutları yükseldi. Şehir merkezine çok sayıda ambulans sevk edildi. Uğur Uğur Mumcu Caddesi'nde bulunan alt geçit de depremden hasar gördü. Atatürk Caddesi'nden ise çok sayıda ambulans geçti. Caddenin yanında bulunan bir bina yan yattı. Binanın yanındaki yollarda güvenlik önlemi alındı."

CHP'Lİ TAŞÇIER: AYAKTA DURMAKTA ZORLANDIK

Bu arada CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşçıer, depreme Hatay merkezde bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Koordinasyon Merkezi’nde yakalandıklarını belirterek, “11 milletvekili koordinasyon merkezindeydik. Depremle birlikte ışıklar kesildi. Ayakta durmakta zorlandık. 40 saniye kadar sürdü. Bazı binaların yıkıldığı haberleri geliyor. Şu an çok fazla ambulans geçişi var” dedi.  

HALUK LEVENT: ŞU ANA KADAR GELEN BİLGİ, 5 HASARLI BİNA YIKILDI

AHBAP Başkanı Haluk Levent, deprem fırtınasının ardından yaptığı paylaşımlarda, durumu şöyle anlattı: “Çok fena sallandık dostlar !

Offff çok bina gitti çok çok

Şu ana kadar bana gelen haber 5 hasarlı bina yıkıldığı yönünde. Bu sadece Samandağ mevkinde. Burdan bilgilendireceğim daha sonra.

Her yerde ambulans sesleri. Yaralıların Allah yardımcısı olsun.”

SURİYE'DE DE HİSSEDİLDİ

Hatay'ın Defne ve Samandağ ilçelerinde meydana gelen 6,4 ve 5,8 büyüklüğündeki depremler Suriye'nin İdlib, Halep, Hama, Afrin, Azez, Cerablus, Bab ve Tel Abyad yerleşimleri başta olmak üzere ülke genelinde de hissedildi. depremlerin ardından halk sokaklara döküldü.

OKTAY: HASARLI BİNALARDAN UZUN DURUN

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ise yaptığı açıklamada, "Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz" diye konuştu. 

Oktay "28 ihbar var. Hastanelere getirilen 8 yaralı var. İhbarların hepsini değerlendiriyoruz. Tsunami uyarısı prosedür. Şu an bir risk yok. Tsunami uyarısı kaldırıldı. Karaçay Barajı’nda bir sorun görünmüyor" dedi.

Fuat Oktay, "Karaçay Barajı ile ilgili bir söylenti yayıldı. Henüz teyit edilen bir risk olmadığını gördük" ifadelerini kullandı. 

SOYLU: SAMANDAĞ VE DEFNE'DE YIKIM VAR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Hatay'ın Samandağ ve Defne ilçesinde yıkım olduğu bilgisini aldık" dedi.

'UZUN SÜRDÜ, HERKES PANİKLE DIŞARIYA ÇIKTI' 

Halk TV programcısı Sorel Dağıstanlı depreme Hatay’ın Arsuz ilçesinde yakalandı. Halk TV ekranlarında yayınlanan “Söylemezsem Olmaz” programına bağlanan Dağıstanlı deprem anını şu sözlerle anlattı: "Çok ciddi şekilde sallandık. 6.4 olduğu açıklandı. Tek katlı bir bina içindeydik, oturuyorduk. Önce küçük sarsıntı oldu. Panik çıktı. Herkes üst üste panikle çıktı. Uzun sürdü. Dışarı çıktığımda arabalar zıplıyordu. Şu an yolda bir kaza var. İskenderun Arsuz yolunda ağır yaralılar var. 2 kişi ağır yaralı. Araba yayaya çarpmış ve şarampole yuvarlanmış. Arabalar, ambulanslar gidiyor. Siren çalarak giden araçlar var. Hasarlı binalara zarar vermiş olabilir bu deprem."

'YENİ YIKILAN BİNALAR OLMUŞTUR'

Depreme Habertürk canlı yayında yakalanan Mehmet Akif Ersoy şu ifadeleri kullandı:

"Bulunduğumuz yerde korkunç bir deprem oldu. Bütün kameralarımız devrildi. Işıklarımız devrildi. Yerde durmakta zorluk çektik. Üçümüz birbirimize tutunarak yayın yapabildik. Hepimiz birbirimize tutunarak ayakta durmaya çalıştık. Muhtemelen Hatay'da şu an yeni yıkılan binalar olmuştur."

'ENKAZ ALTINDA KALANLAR VAR'

Habertürk yayınında depreme yakalanan muhabir Ceylan Sever de deprem anında elektriklerin kesildiğini aktardı.

Sever mikrofon uzattığı depremzedelerin sarsıntıya büyük çoğunlukla evlerinde yakaladığını söyledi

Depremzedeler yıkılan evlerin olduğunu ve enkaz altında kalanların bulunduğunu belirtti.

HASTANELER TAHLİYE EDİLİYOR

Antakya'da Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi ve İskenderun Devlet Hastanesi'nin depremler nedeniyle tedbir amaçlı tahliye edildiği duyuruldu. 

SAMANDAĞ’DAKİ İKİ HASTANE DE BOŞALTILIYOR, ÇADIRLAR KURULUYOR

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Esin Tuncay, Samandağ’daki görevli hekimlerden hastanelerin durumuna dair aldıkları bilgileri paylaştı. Samandağ Devlet Hastanesi’nde tam anlamıyla bir çökmenin meydana gelmediğini belirten Tuncay, "Samandağ Devlet Hastanesi'nde herhangi bir çökme yok ama yoğun bakımın ardından acil de dahil bütün hastane boşaltılıyor şu anda. Samandağ’daki Deniz Hastanesi de boşaltılmaya başlandı ama her ikisinde de büyük bir hasar gözükmüyor. Tedbir amaçlı boşaltılıp dışarıya çadır kuruluyor. Çalışanlar çadır kurup hastaları buraya almaya çalışıyorlar” diye konuştu.

‘MUSTAFA KEMAL ÜNİVERSİTE HASTANESİ’NDEKİ HASTALAR ADANA’YA SEVK EDİLİYOR’

Türk Tabipleri Birliği Aile Hekimliği Kol Sekreteri Sibel Uyan, depremin ardından Hatay’daki sağlık kurumlarının durumuna dair bilgi verdi. Mustafa Kemal Üniversitesi Hastanesi’nin tahliye edildiğini ifade eden Uyan, “Mustafa Kemal Üniversitesi’ndeki bütün hastaları Adana’ya gönderiyorlar. Çok hasarlı binalar yıkıldı, oralarda çok kimse oturmuyordu. Yalnız telaştan basit yaralanmalar var” dedi.  / DUVAR

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2023, 22:26
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER