HDP: 2002-2015 yılları arasında kaç çocuk öldürüldü?

HDP, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 2002-2015 yılları arasında kaç çocuğun öldürüldüğünü sordu

HDP: 2002-2015 yılları arasında kaç çocuk öldürüldü?

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş Milletvekili Demir Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na 2002-2015 yılları arasında kaç çocuğun öldürüldüğünü sordu.

AK Parti’nin iktidarda olduğu 2002 yılından bu yana 200’den fazla çocuğun hedef gözetilerek öldürüldüğünü belirten Çelik, dönemin Başbakanı ve bugünkü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 12 çocuğun öldürüldüğü olaylar sonrasında kullandığı “Güvenlik güçlerimiz, çocuk da olsa kadın da olsa kim olursa olsun gereğini yapacaktır” sözlerinin devletin çocuklara yönelik şiddetin doğrudan teşvik edilmesinin göstergesi olarak değerlendirdi.

Çelik soru önergesinin gerekçe bölümünde şu ifadelere yer verdi:

“Cumhurbaşkanın açıklamasının ardından iyice artan polis şiddeti sonucu 3 yaşındaki Fatih Tekin Batman’da evinin damındayken yanağına isabet eden polis kurşunuyla ve 8 yaşındaki Enes Ata sırtına isabet eden gaz fişeği nedeniyle hayatını kaybetmişti. Aynı olaylarda 7 çocuk güvenlik güçlerinin saldırısı sonucu hayatını kaybettiği halde, hiçbiriyle ilgi ciddi anlamda bir soruşturma başlatılmamıştır.”

Çelik Başbakan Ahmet Davutoğlu’na şu soruları sordu:

* AKP iktidarındaki ileri Demokrasi söylemine rağmen çocukların katlediliyor olması hakkında ne düşünmektesiniz?

* 2002–2015 yılları arasında güvenlik güçleri tarafından öldürülen kaç çocuk bulunmaktadır? Bu ölümlerin Türkiye bölgelerine göre dağılımı nasıldır?

* Çocuk koruma Kanunu’nda yer alan “Koruyucu ve destekleyici tedbirlerin” yeterli ve etkin olduğunu düşünüyor musunuz? Katledilen çocukların sayısındaki artış göz önünde bulunulduğunda Hükümetinizce Kanunun hiçe sayıldığı iddiasına nasıl bakmaktasınız?

* Çocuk ölümleri ve istismarına dair sağlıklı bir çalışmanız var mıdır? Yok, ise başlatmayı düşünüyor musunuz?

*Nüfus cüzdanına 15 yaşından sonra fotoğraf yapıştırılan Türkiye’de, bu yaştan daha küçük çocukların öldürülmesi hakkında Türkiye Başbakanı olarak ne düşünmektesiniz?

Güncelleme Tarihi: 17 Ocak 2015, 12:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER