HDP Eş Genel Başkanları'ndan Hollande'a başsağlığı mesajı

HDP Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, Fransa’da Charlie Hebdo dergisine yapılan saldırıya ilişkin Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande’a bir başsağlığı mesajı gönderdi.

HDP Eş Genel Başkanları'ndan Hollande'a başsağlığı mesajı

Charlie Hebdo dergisinin ofisine yönelik saldırıyı üzüntüyle karşıladıklarını belirten HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş, “Bu saldırıyı en güçlü şekilde kınıyor ve lanetliyoruz” dedi.

“Şu açıktır ki bu vahşi saldırı, farklı halkları, kültürleri ve inançları kutuplaştırma, birbirine düşürme sonuçlarını doğurabilir. İslam maskesi takmış kişilerin gerçekleştirdiği bu katliamın ardından, ne yazık ki, Fransa başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinde İslamofobi yükselecektir” denilen açıklamada böyle bir ortamın gelişmesine, farklı kimliklere ve kültürlere sahip olan insanların birlikte yaşamasının güçleştirilmesine fırsat verilmemesi gerektiğine dikkat çekti.

“İnanıyor ve umuyoruz ki, bu tür saldırılar bu sonuçları doğurmayacaktır” denilen açıklamada, bu acımasız saldırının Avrupa toplumlarında insan hakları odaklı ilkeler, demokrasi ve fikir özgürlüğü konusunda olumsuz yönde değişime sebep olmamasını umut ettiklerini de vurguladı.

HDP Eş Genel Başkanıları mesajında şunlara yer verildi: “Bilmenizi isteriz ki Halkların Demokratik Partisi, Fransa’da yaşayan herkesin acısını paylaşarak sizlerle dayanışma içinde olduğunu gösterecektir. Bu saldırıyı gerçekleştirenlerin bir an önce yakalanması, yargı önüne çıkarılması ve hak ettikleri cezaya çarptırılmalarını bekliyoruz. Halkınıza üzüntülerimizi ve taziyelerimizi iletiyor, saygılar sunuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2015, 11:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER