HDP heyetinin Avrupa temasları sürüyor

HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti, Strasbourg'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland tarafından kabul edildi.

HDP heyetinin Avrupa temasları sürüyor
HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş başkanlığındaki HDP heyeti, Strasbourg'da Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland tarafından kabul edildi.


HDP heyetinin Cuma günü Strasbourg'ta gerçekleştirdiği temaslarında iki önemli görüşme vardı.

İlk görüşme Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks ile gerçekleşti.

Alınan bilgilere göre görüşmede özellikle Kürdistan'daki durum ve AKP rejiminin işlediği suçlar gündeme geldi.

İkinci görüşme, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjørn Jagland ile yapıldı.

Her iki görüşmeye de HDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, HDP milletvekilleri Leyla Birlik ve Hişyar Özsoy ile HDP Avrupa Temsilcisi Eyüp Doru ve HDP'nin Avrupa Konseyi nezdindeki temsilcisi Faik Yağızay katıldı.

Jagland ile yapılan görüşmede de Kürdistan'daki durum ve başta bağımsızlıkların kaldırılması olmak üzere HDP'ye yönelik baskılar ele alındı.

HDP'li kaynaklardan alınan bilgilere göre, HDP heyeti Türkiye'de gidişatın çok tehlikeli olduğunu söylediler.

Heyet, bu durumun geri dönülmez bir noktaya varmaması için başta Avrupa Konseyi olmak üzere uluslararası toplumun Türkiye'yi sorumluluklarını hatırlatmasını istedi.  Yaklaşık birer saat süren görüşmelerin verimli geçtiği öğrenildi.  

HDP heyeti, Salı, Çarşamba ve Perşembe günleri de Brüksel'de önemli görüşmeler gerçekleştirmişti.

Çarşamba günü AB'nin Dış Politika Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini tarafından sıcak bir şekilde karşılanan heyet, Perşembe günü de Avrupa Birliği'nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Johannes Hahn ile bir araya gelmişti.

HDP heyeti ayrıca Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, AP Sol Grup Başkanı Gabriele Zimmer, AP'nin Türkiye raportörü Kati Piri ile de görüşmeler gerçekleştirmişti.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2016, 10:52
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER