HDP mitingine saldırıdan 74 gün önce uyarıda bulunulmuş

HDP'nin 5 Haziran 2015’teki Diyarbakır mitinginde düzenlenen ve dört kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan 74 gün önce, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün Orhan Gönder ve kayıp bazı kişilerle ilgili uyarıda bulunduğu ortaya çıktı.

HDP mitingine saldırıdan 74 gün önce uyarıda bulunulmuş

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’teki Diyarbakır mitinginde düzenlenen ve dört kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıdan 74 gün önce, Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün savcılığa uyarı yazısı gönderdiği ortaya çıktı.

Soruşturma dosyasında Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün El Kaide ve çatışmalı bölgelerle irtibatlı gruplara ilişkin 2014 yılında başlattığı çalışmanın evrakları da yer aldı.

Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nce hazırlanan gizli raporda, 2014 yılında El Kaide ve çatışma bölgeleri ile irtibatlı gruplar konulu bir soruşturma başlatıldığı belirtildi.

Evrakta Orhan Gönder’in babası Mustafa Gönder’in 25 Haziran 2014 günü Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ne geldiği ve oğlunun bir tarikat, cemaat veya dini içerikli örgüte üye olabileceğinden şüphelendiğini söylediği, bunun üzerine gözaltına alınan Orhan Gönder’in ifadesinin ardından serbest bırakıldığı belirtildi.

Evraka göre, Gönder, serbest bırakıldıktan bir süre sonra Suriye’ye geçerek IŞİD’e katıldı.

Aynı dönemde polise başvuran bazı aileler Mehmet Taşar, Demet Taşar ve Muhammet Zana Alkan’ın da Orhan Gönder ile birlikte kaybolduğunu belirtti.

Polis tarafından hazırlanan raporda, kaybolan kişilerin radikal gruplar ve terör örgütlerinin kamplarına katılmak için yurt dışına çıktıklarının değerlendirildiği belirtildi.

Polis 2015 yılında uyarmış

Adıyaman Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nün Diyarbakır patlamasından 74 gün önce, 24 mart 2015 günü savcılığa gönderdiği IŞİD dosyası ile ilgili soruşturma dosyasının sonuç ve değerlendirme kısmında, yapılan telefon trafiği araştırmalarında kayıp kişilerin beraber hareket ettikleri, bu kişilerin Suriye veya Irak’taki çatışma bölgeleri ile irtibatlı gruplara katıldıkları belirtildi.

Haklarında kayıp başvurusunda bulunulan kişilerin, çatışma bölgelerinde bulunan gruplar içinde eylem ve faaliyet gösterdiğini belirten polis, bu kişilerin Türkiye’ye geri dönmeleri halinde ülkemiz açısından tehdit unsuru oluşturabileceklerini ifade etti.

Adıyaman Emniyet Müdürlüğü’nün 2015 yılının Mart ayında yaptığı bu uyarıdan 74 gün sonra HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı düzenlendi.

Yapılan çalışmalarda saldırıyı düzenleyen kişinin Dokumacılar grubu ile bağlantılı olarak Adıyaman’dan IŞİD’e katılan ve dosyada ‘Terör nitelikli kayıp şahıs olarak’ aranan Orhan Gönder olduğu tespit edildi.

Orhan Gönder olaydan bir gün sonra Suriye’ye kaçmak üzere geldi Antep’te yakalanmıştı.

20 Temmuz 2015 günü Urfa’nın Suruç ilçesinde meydana gelen bombalı saldırıyı da yine Adıyaman’dan IŞİD’e katılan ve aynı dosyada kayıp şahıs olarak aranan Abdurrahman Alagöz’ün düzenlediği tespit edilmişti.

Son olarak 10 Ekim 2015 günü Ankara’da düzenlenen barış mitingine yapılan saldırıyı da, Suruç saldırısını yapan Abdurrahman Alagöz’ün Adıyaman’dan örgüte katılan ağabeyi Yunus Emre Alagöz’ün yaptığı belirlenmişti.

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2016, 19:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER