Irak 'diyalog' şartını açıkladı

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nin merkezi hükümete dün gece yaptığı diyalog çağrısına Bağdat'tan yanıt geldi. Reuters'a konuşan bir hükümet sözcüsü, bir dizi şart sıraladı.

Irak 'diyalog' şartını açıkladı
Bağdat yönetimi, bağımsızlık referandumu sonrası diyalog çağrısını dün gece yineleyen Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne ön şartlar öne sürdü. Reuters’a konuşan bir hükümet sözcüsü, Erbil’in ‘öncelikle Irak’ın birliğine bağlılığını göstermesi gerektiğini’ söyledi.

Sözcü, “Kürdistan bölgesinin yerel yetkilileri, federal hükümetin petrol ihracatı, güvenlik, kara ve hava girişleri dahil sınırlar üzerindeki egemen yetkisini kabul etmeli” dedi. Irak hükümet sözcüsü, “Bunlar, bölgenin yerel hükümetinin talep ettiği diyaloğun temel şartlarıdır” diye konuştu.

ERBİL NE DEMİŞTİ?

Kürdistan Bölgesel Yönetimi hükümeti dün gece, yaptırım kararlarının hedefi olan havalimanları, sınır kapıları ve bankaların statüsü hakkında Irak hükümetiyle konuşmaya ‘istekli olduğunu’ açıklamıştı.

Açıklamada, “Toplu cezalandırmadan kaçınmak için Irak Başbakanı Haydar Abadi’yi bir kez daha Irak Anayasası çerçevesinde her tür diyalog ve müzakereye çağırıyoruz” denilmişti. IKBY, sınır geçişleri, iç ticaret, vatandaşlara verilen hizmetler, bankalar ve havalimanları konusunda görüşmeler yapılmasını önermişti. (Dış Haberler)

Güncelleme Tarihi: 12 Ekim 2017, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER