IŞİD Tikrit'i de ele geçirdi

Dün Musul'a giren ve zafer turları atan Irak Şam İslam Devleti militanları, Tikrit kentini de ele geçirdi.

IŞİD Tikrit'i de ele geçirdi

Musul'a giren ve birçok insanın evinden kaçmasına neden olan ardından Türkmenler'in yaşadığı Tuzhurmatu'ya giren Irak Şam İslam Devleti militanları Tikrit kentini de ele geçirdi. Bununla beraber Valiliğin de IŞİD'in eline geçtiği bildiriliyor.

DEVLET TELEVİZYONU: 2 HAVALİMANI TERK EDİLDİ

Bu arada Irak devlet televizyonu Rudaw, Musul ve Kerkük'te havaalanlarının Peşmergelerin eline geçtiğini iddia etti. Rudaw'da yer alan habere göre Irak Ordusu askerlerinin denetimindeki Huriye Askeri Havalimanı ile Musul Havalimanı'nın, Iraklı askerler tarafından terk edilmesinin ardından kontrol peşmerge güçlerine geçti.

IRAK ORDUSU ÇEKİLMİŞTİ

Öte yandan dün akşam saatlerinde Irak ordusuna bağlı birliklerin, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanları ve bazı aşiret gruplarının, ülkenin kuzeyindeki Tikrit kentine yakın birkaç kasabayı ele geçirmesinin ardından Tikrit'ten çekildiği bildirilmişti.

İKİ KENT IŞİD'E TESLİM OLMUŞTU

Öte yandan dün akşam saatlerine doğru Kerkük'ün bazı ilçe, nahiye ve köyleri, IŞİD'e direnmeden teslim oldu. Olaylar, ilk olarak Kerkük'ün 60 kilometre uzağındaki Zap nahiyesi çevresindeki Şeria köyünde meydana gelmişti. Daha sonra Zap nahiyesinde bazı çatışmalar yaşanmış ancak kontrol IŞİD'in eline geçmişti. İlerleyen saatlerde Kerkük'ün güneyindeki Abbasi nahiyesi ile Riyad ve Havice ilçeleri IŞİD'e teslim olmuştu.

ZAFER TURLARI ATMIŞLARDI

Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, IŞİD uzun konvoylar oluşturarak havaya ateş açıp ilçe merkezlerinde zafer turları atmıştı. Ordu güçleri ise ellerindeki modern ve ağır silahları bırakarak bölgeyi terk etmişti. / ajanslar

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2014, 12:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER