Kılıçdaroğlu: HDP'ye destek vereni partiden atarım!

CHP lideri Kılıçdaroğlu, "HDP’nin başvurusu için imza verilmesi de yasak. Başvuru için imza veren olursa partiden atarım" dedi.

Kılıçdaroğlu: HDP'ye destek vereni partiden atarım!
 CHP’nin Antalya kampının 6 saat süren basına kapalı bölümünde söz alan vekillerin çoğunluğu dokunulmazlık oylamasında “Evet” oyu kullanılmasını eleştirdi, bazı milletvekilleri de düzenlemenin Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) götürülmesini istedi. Eleştiri ve önerilere yanıt veren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dokunulmazlık düzenlemesini AYM’ye taşımayı düşünmediklerini belirterek, “HDP’nin başvurusu için imza verilmesi de yasak. Başvuru için imza veren olursa partiden atarım. Ancak fezlekesi olan arkadaşlarımız AYM’ye bireysel başvuru hakkını kullanabilir. Bunun için hukuki destek de vereceğiz. Hatta gerekirse AYM ile de yetinmeyeceğiz. Bireysel başvuru haklarını bu arkadaşlarımız AİHM’ye kadar kullanabilirler" dedi.

Bazı vekillerin ilk turda CHP’nin “Evet” demesine yönelik eleştirilerini de yanıtlayan Kılıçdaroğlu, “Taktik gereği öyle davrandık. Yoksa biz baştan beri ilkesel tutumuzu ortaya koyduk ve ‘Evet’ oyu kullanacağımızı kamuoyuna deklare ettik. İkinci turda da bu ilkesel duruşumuzun gereğini yerine getirdik” diye konuştu.

İNCE’YE REST
Edremit’te miting düzenleyen Muharrem İnce’yi de eleştiren Kılıçdaroğlu’nun, "Miting yapmak gerekiyorsa partinin kurumsal kimliği altında yapılır. Partiden izin almadan kimse bu tür mitingler yapmayacak. Eğer arkadaşların yönetimden ve benden bir rahatsızlıkları varsa toplarlar yeterli sayıyı, biz de kurultayı toplarız. Eğer olağanüstü kongre için yüzde 10 delege imzasının çok olduğunu belirtiyorlarsa, ben yüzde 5’e, hatta daha da düşürmeye hazırım” restini çektiği öğrenildi. Önseçimden çıkan bazı vekillerin “teşekkür ziyaretleri” adı altında yurt gezileri yapmalarını da eleştiren CHP lideri, “Türkiye’nin gündemi farklı, bu arkadaşların gündemi farklı. Disiplinsiz davrananı bundan sonra önseçime sokmam” dedi. Kılıçdaroğlu’nun grup ve parti yönetiminden izin almadan televizyona çıkılmaması talimatını da verdiği kaydedildi.

Kampta söz alan vekillerin “Evet” oyuna yönelik eleştirileri şöyle:

‘Süreç iyi yönetilemedi’ (Eren Erdem): ‘Evet’ diyenlerin içinde olmadığım için mutluyum. 21 kişi, 62 arkadaşını AKP inisiyatifine teslim etti. Süreç iyi yönetilemedi. Sürecin bundan sonra doğru yönetilmesi için mutlaka bir yol bulunmalı.

‘Hesabını veremeyecekler’ (Muharrem İnce): Yanlış yapıldı. Biz doğru bildiğimizi savunmalıyız. CHP’de “Evet” oyu kullananlar, 1 yıl sonra çocuklarının yüzüne bakamayacaklar. Vicdanen bunun hesabını veremeyecekler. Bizim HDP ile işimiz yok. Ama bir doğru varsa, ‘HDP ile aynı karede görünüyoruz’ korkusuyla hareket etmek doğru değil. “Hayır” oyu kullandım, neden kullandığımı her ortamda savunurum.

‘AB’den tepki yağıyor’ (Gülsün Bilgehan): AP ve AB kanadından 2 gündür telefon alıyorum. Bütün dünya kamuoyunu karşımıza aldık. Doğrularımızı savunmamız gerekiyordu.

Güncelleme Tarihi: 23 Mayıs 2016, 09:46
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER